Rikthehet “Think Big” nga Businessmag.al prej nesër e Martë, ora 20:05  - Business Magazine Albania

Rikthehet “Think Big” nga Businessmag.al prej nesër e Martë, ora 20:05 

Think Big

“Think Big” rikthehet në edicionin e tij të dytë. Pandemia na frenoi por nuk na ndali. Pas 6 serish, ku prezantuam sipërmarrës model, të cilët po ndikojnë në tregun e punës në vend, jemi sërish mes jush. Një format i ngjashëm por më i pasuruar, i cili nis që nesër, e Martë ora 20:05.

Gerti Boshnjaku, producent i “Think Big” thotë se në qendër të emisionit do të jetë një sipërmarrës, apo edhe një menaxher i kompanisë, ose një departamenti të caktuar. Krahas risive dhe modelit zhvillues që sjellin në treg, ne do të sjellim sfidat dhe mundësitë e tregut të punës. Madje nuk do të mungojnë edhe mundësitë konkrete të punësimit nga vetë kompanitë protagoniste në këtë emision”.

Çdo seri do të orientohet tek pasqyrimi i modelit të zhvillimit të një biznesi të suksesshëm, duke u orientuar edhe tek përballja me sfidat e rënda, siç ishin tërmeti dhe pandemia.

Do të fokusohemi njëkohësisht tek zhvillimi i njerëzve në profesione të caktuara, për të cilat ekziston kërkesë nga punëdhënësit. Trajtimi i njerëzve, mënyra se si zhvillohen tek ky biznes si dhe cilat janë mundësitë që shfaqen për punësim do të jenë pjesë thelbësore e programit.

Inspirojmë dhe ndezim shpresën!

Sipërmarrësit shohin oportunitet në vështirësi. Kjo është një pjesë përbërëse e të qenit inovativ dhe kjo tregon një mënyrë se si, mbi vështirësi ngrihet shpresa për të kapërcyer pengesat.

Lexo: Këshilla suksesi nga sipërmarrësja Valbona Begolli

Çfarë do të gjeni?

Biseda me CEO / Drejtues, lidhur me faktin se si kompanitë e tyre u përballën me krizën. Cilat ishin mënyrat / taktikat që përdoren për ta kapërcyer atë. Si e shohin të bërit biznes në këto kohë?

A kanë ndryshuar perspektivën e tyre dhe çfarë kanë ndryshuar në aspektin menaxherial të operacioneve?  Si mund të jenë më të përgatitur në të ardhmen? Sa i rëndësishëm ka qenë roli i lidershipit dhe marrja e vendimeve të duhura në këto situata? Çfarë mësimesh janë marrë nga sipërmarrësit?  Si e shikon sipërmarrësi të ardhmen? Cilat janë nevojat për burimet e reja njerëzore? A kanë ndryshuar kërkesat për profesione, me perspektivën e re të biznesit, etj.

Çfarë synojmë me këtë format?

Synojmë një format atraktiv që angazhon më shumë se thjesht sipërmarrësin /CEO-n.

Gjatë një episodi tregojmë proceset reale të punës dhe njerëzit që merren me to në atë biznes.

Duke ju njohur me sipërmarrjet apo sektorët që tregojnë qëndrueshmëri edhe në kohë krize dhe premtojnë të ardhme, tregu i punës mund të orientohet për të zhvilluar ato profesione apo zanate të kërkuara. Ndaj, me “Think BiG”, synojmë që jo vetëm të kaloni kohë cilësore, por edhe të informoheni për mundësi të reja direkt për ju.

Regjistrohu në kanalin tonë në You Tube për të ndjekur episodet e reja. Programi do të transmetohet gjithashtu edhe në ThinkBig.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0