Këshilla suksesi nga sipërmarrësja Valbona Begolli


Edhe pse studioi për IT, ajo kuptoi se pasioni dhe talenti i saj lidhej me komunikimin me klientët.  Rrugëtimin e sipërmarrjes e nisi në Greqi, por për Valbonën Greqia nuk është vendi që të jep mundësinë që të arrish aty ku do.Ajo u kthye në Shqipëri. Nuk e njihte mirë tregun dhe i është dashur gjashtë muaj kohë të studionte rreth tij.

Gjatë rrugëtimit të saj në biznes mirëpriti mentorimin nga eksperti hollandez Andrea Rei. Problemet që për Valbonën ishin madhore ai i konsideronte krejt normale në biznes. “Ne jemi një vend në zhvillim dhe kemi nevojë për ide kreative”, thotë ajo në emisionin “Think Big“.  Pavarësisht vështirësive, ia ka dalë dhe ka arritur aty ku ka synuar. Sot Valbona zotëron 3 biznese dhe drejton një staf të madh.

Padyshim që përfshirja në biznes ka edhe sfidat e saj, sfida të cilat nuk e kanë penguar përgjatë këtij rrugëtimi.

Për të ndërtuar biznesin, ajo thotë se është shtyrë nga këmbëngulja, pozitiviteti që i sheh gjërat dhe analiza e hollësohme që u bën. E rëndësishme për të është të mos ndikohesh nga të tjerët, por të besosh fort në atë që ti do të arrish. Sipas saj mundësitë janë, mjafton dëshira dhe vullneti.

Ajo i fton sipërmarrësit e punonjësit të jenë kërkues ndaj vetes, pasi vetëm kështu mund të arrijnë sukses. “Mendojini gjërat pozitivisht mos kini frikë të ëndërroni”.

 Ajo ndan me ne disa këshilla, bazuar në përvojën e saj:

  • “Merr në dorë fatin tënd dhe mos prit që gjërat t’i bëjnë të tjerët për ty”.
  • “Avantazhet më të mëdha t’i jep vendi yt”.
  • “Ndiq pasionin”.
  • “Analizo një situatë dhe përzgjidh më të mirën”.
  • “Shikoji gjërat me pozitivitet”.
  • “Nëse do diçka shumë, mund të arrish t’a realizosh dhe t’ia dalësh”.
  • “Gjinia nuk është përcaktuese e suksesit të sipërmarrjes tuaj”.
  • “Këmbëngul”.
  • “Beso tek vetja, mos u ndiko nga të tjerët”.
  • “Shfrytëzo mundësitë”.

Shiko videon këtu

https://www.youtube.com/watch?v=SGS9xwnHf5w

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale