5 Fjalime diplomimi që do t’iu frymëzojnë


Meqënëse është dhe sezoni i diplomimeve, BusinessMag ka përzgjedhur disa nga fjalimet më frymëzuese të këtyre shtatë viteve nga njerëz që sot janë shembull për shumë student në të gjithë botën.

Këshilla praktike dhe të dobishme që do t’iu mbeten gjatë në mendje.

5) Dështimi është i pashmangshëm, kështu që të paktën dështo duke bërë atë që do – Jim Carrey, Shkolla e Menaxhimit të Universitetit Maharishi, 2014

“Kam mësuar shumë gjëra të mrekullueshme nga babai im dhe një prej tyre është se ju mund të dështoni në atë që ju nuk dëshironi, kështu që më mirë provoni të bëni atë që doni.”

4) Shkalla e karrierës ka vdekur, por kjo nuk përbën asnjë problem — Sheryl Sandberg, Universiteti Harvard, 2012

“Nuk ka një rrugë të drejtë nga vendi ku ndodheni drejt asaj ku doni të mbërrini. Mos u mundoni të bëni një plan. Karrierat nuk janë shkallë, por një xhungël e trazuar. Mos lëvizni lart e poshtë, mos shikoni lart, prapa, anash dhe përreth qosheve. Jeta dhe karriera juaj do të ketë vrulle, ndalesa dhe shumë zig zage. Mos kërkoni të ngjiteni shpejt lart, sepse rruga drejt suksesit ka shumë supriza dhe mundësi.”

3) Gjithmonë tregohu i sinqertë me veten dhe me të tjerët — Henry Kravis, Kolegji Claremont McKenna, 2010

“Në mënyrë që të keni integritet profesional, ju duhet të keni integritet personal. Ju nuk mund t’ia hidhni me idenë se produkti ynë ka më pak defekte sesa konkurrentët, ose shërbimi ynë nuk është aq i keq sa të tjerët. As nuk mund t’i thoni vetes unë mashtroj për taksat e mia më pak se shumica e njerëzve’. Nuk ka vend për relativizëm kur përpiqeni për vërtetësi, ndershmëri dhe besnikëri”.

2) Lëri ëndrrat dhe fokusohu te puna e palodhur — Shonda Rhimes, Universiteti Dartmouth, 2014

“Ëndrrat nuk bëhen realitet vetëm sepse ti ëndërron për to. Është puna e vazhdueshme që realizon gjithçka. Është puna e palodhur ajo që sjell ndryshimin… Ëndrrat e mia nuk u bënë realitet, por unë punova shumë. Dhe përfundova duke ndërtuar një perandori përtej imagjinatës sime. Po ëndrrat? Ato le të shkojnë në djall.”

1) Rregullo shtratin — Admiral William McRaven, Universiteti i Teksasit, 2014

“Nëse nuk arrin të bësh gjërat e vogla siç duhet, ti asnjëherë nuk do të mund të bësh gjërat e mëdha. Dhe nëse keni kaluar një ditë të keqe, ju do të shtriheni në një krevat të rregullt, të cilin e keni rregulluar vetë dhe një shtrat i rregullt ju jep ndjesinë se nesër do të jetë më mirë.”

/Time

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0