Ne jemi çfarë mendojmë - Business Magazine Albania

Ne jemi çfarë mendojmë


Para pak kohësh kur unë ankohesha shumë vëllai imë më sfidoi. Unë kisha filluar të besoja të gjitha historitë që kisha krijuar në mendjen time gjatë viteve. Unë isha 26 vjeç, dhe jetoja një jetë që nuk më bënte të lumtur.

Unë fillova të kërkojë për përgjigjet – dhe u përmirësova. Unë mësova hile të rëndësishme nga njerëz shumë të sukseshëm si Will Smith, Oprah, Jim Carrey dhe Muhammad Ali. 

Gjatë një viti në këtë proçes, unë ëndërroja të filloja një kompani teknologjike.
Sot unë po e jetoj këtë ëndërr. Nuk kishte për të ndodhur nëse do të isha akoma me ato mendimet e vjetëra.

Unë mësova shumë gjëra kur ndryshova sjelljen dhe mendimet. Por nga të gjitha gjërat që provova, këto dy zakone ishin ato më të vlefshmet. Duken të thjeshta, por kanë shumë fuqi – dhe funksionojnë.

1. Fuqia e intuitës

Aktori Jim Carrey njëherë i shkruajti vetes një çek prej 10 milionë dollarësh për “shërbimin e dhënë të aktrimit,” dhe e ruajti për Krishtlindjen, për 3 vite më vonë. Ai ishte trokë në atë periudhë, mezor po ja dilte si aktor. Tre ditë para afatit të caktuar, ai nënshkroi një kontratë me vlerë 10 milionë dollarë për rolin e tij në “Dumb and Dumber.”
Shkruajtja e atij çeku është një shembull i fuqisë vizuale. Është e përmbledhur shumë mirë nga Bob Proctor, i cili ka shkruajtur You Were Born Rich, “Nëse e përfytyron në mendje, ti mund ta kesh në dorë.”

Ti mund të lidhesh me këtë fuqi shumë shpejt me një vizion. Është një formë argëtuese dhe efektive për të korrur sukses në jetën tënde. Ti mund të vendoësh foto apo mjete të tjera në një tabelë drruri që përfaqësojnë objektivat e tu. Mund të shtosh çdo gjë që dëshiron, një punë që do të kesh, një rrogë më të lartë, apo vende ku dëshiron që të shkosh.

Sa herë të shohësh te tabela e vizioneve, fokusohu te ndjesia që merr kur e arrin një qëllim. Mendo sikur tanimë e ke arritur. Ky është çelësi. Unë jam habitur nga synimet që më janë realizuar pasi i kam menduar ato, dhe kam përjetuar një ndjenjë sikur tashmë i kam arritur.

Mos harro që kjo është tabela jote – jo tabela që mendon se duhet të kesh. Hyr në dëshirat e tua. Mos i gjyko ato. Mos e limito veten.

2. Ditari i mirënjohjes

Më vjen për të qeshur kur mendoj vëllain tim që më thoshte sa shumë ankohesha, unë nuk shfryja për jetën time personale apo atë profesionale. Unë ankohesha për skuadrën time të preferuar të futbollit. Por ai e kishte vërejtur këtë zakon të keq – dhe më sfidoi të ndaloja.

Unë fillova të kërkoj ‘ndihmë’, dhe gjeta TED talk për lumturinë nga i famshmi Shawn Achor. Unë ndoqa këshillën e tij dhe fillova të mbajë një ditar mirënjohjeje. Kjo gjë menjëherë ndryshoi mendimet e mia.

Çdo ditë, unë bëj tre shënime në bllok. Kur arrij diçka, unë e shkruaj. Nëse kam kaluar një ditë të keqe, unë shkruaj diçka themelore, si përshembull “Unë jam i shëndetshëm,” “Unë kam miq të mirë,” apo “Unë shqetësohem për startup-in tim sepse nuk më duhet të shqetësohem për ushqim apo strehim.”

Unë gjithashtu shënojë fitore konfidenciale, si “Unë isha i qetë sot me Krisin dhe nuk e ndërpreva atë.”

Si rezultat, unë menjëherë ndalova duke u ankuar, dhe fillova të shikoja të gjitha gjërat e mira në jetën time. Kjo gjë bëri të mundur që unë të filloja kompaninë time sepse unë zgjodha të shof mundësitë në vend të dyshimeve. Unë kuptova sa shumë gjëra ka për të qënë mirënjohës.

Këto metoda funksionojnë.

Ato mund të duken të thjeshta, por mos e nënvlerësoni fuqinë e këtyre mjeteve. Ato janë arsyeja përse unë jam kaq mirënjohës.

Ato janë arsyeja pse unë kam arritur çdo gjë në tabelën timë të vizionit dhe kam transformuar jetën time. Këto metoda përdoren nga nga njerëzit më të sukseshëm në botë. Nëse ka funksionuar për ta, njësoj do të ndodh dhe për ty.

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0