3 pyetjet që CEO i Google u bën punonjësve për të rritur produktivitetin - Business Magazine Albania

3 pyetjet që CEO i Google u bën punonjësve për të rritur produktivitetin

Google

CEO i Google, Sundar Pichai po zbaton një strategji të re të quajtur “Simplicity Sprint”.

Produktiviteti fillon të zbehet gjatë muajve të verës, duke nxitur shumë kompani të kërkojnë mënyra për të luftuar rënien e produktivitetit dhe për të mbajtur moralin e lartë.

CEO i Google, Sundar Pichai po zbaton një strategji të re që ai shpreson që, jo vetëm të forcojë produktivitetin midis punonjësve të kompanisë, por gjithashtu të nxisë një ndjenjë më të fortë të komunitetit dhe bashkimit.

I quajtur “Simplicity Sprint”, punonjësit e Google do të anketohen për tre pyetje rreth punës në kompani. Më pas, drejtuesit do të lexojnë përgjigjet dhe do të kontaktojnë me punonjës të caktuar nëse mendojnë se përgjigjet e tyre përfshijnë diçka që kompania mund të marrë dhe të bëjë një politikë.

Tre pyetjet janë:

  1. Çfarë do t’ju ndihmonte të punoni me qartësi dhe efikasitet më të madh për t’u shërbyer përdoruesve dhe klientëve tanë?
  2. Ku duhet të heqim pengesat e shpejtësisë për të marrë rezultate më të mira më shpejt?
  3. Si t’i eliminojmë ngërçet dhe të qëndrojmë sipërmarrës dhe të fokusuar ndërsa rritemi?

Lexoni: Google promovoi një ueb-faqe të re për fëmijët që mësojnë të lexojnë

Natyra e hapur e sondazhit, e cila do t’u dërgohet 176,000 punonjësve të gjigantit të teknologjisë, u ofron punonjësve një mënyrë për t’u ndjerë sikur u jepet fjala në çështjet e kompanisë, duke vepruar gjithashtu si një mënyrë për të grumbulluar ide të reja se si të funksionojë më mirë kompania.

Kompania mëmë e Google, Alphabet, raportoi të ardhurat e saj për tremujorin e dytë 2022 muajin e kaluar prej 69.7 miliardë dollarësh, një rritje prej 13% nga e njëjta kohë e vitit të kaluar.

Pichai vlerësoi investimin e kompanisë në IA dhe iniciativa të tjera të programimit kompjuterik si shtytësin kryesor të suksesit për kompaninë deri më tani.

“Në tremujorin e dytë, performanca jonë u nxit nga Search dhe Cloud. Investimet që kemi bërë gjatë viteve në IA dhe computing po ndihmojnë për t’i bërë shërbimet tona veçanërisht të vlefshme për konsumatorët dhe shumë efektive për bizneset e të gjitha madhësive,” tha CEO në një njoftim. “Ndërsa theksojmë fokusin tonë, ne do të vazhdojmë të investojmë me përgjegjësi në shkencën e thellë kompjuterike për një afat të gjatë.”

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0