Google promovoi një ueb-faqe të re për fëmijët që mësojnë të lexojnë - Business Magazine Albania

Google promovoi një ueb-faqe të re për fëmijët që mësojnë të lexojnë

Google sjell një ueb-faqe të re, që përfaqëson versionin e shfletuesit të aplikacionit Read Along, i destinuar për pajisjet me sistemin operativ Android.

Faqja është ende në beta, por është aktive dhe funksionale. Ajo përmban qindra histori të ilustruara dhe disa nivele të ndryshme leximi.

Kur fëmijët zgjedhin një histori, ata fillojnë ta lexojnë atë në mikrofonin e pajisjes së tyre. Fjalët theksohen me blu, pasi fëmijët i kanë lexuar. Por, fjalët e keqlexuara nënvizohen me të kuqe. Duke klikuar mbi fjalën e nënvizuar, asistentja virtuale Diya e lexon fjalën saktë.

Google ka shtuar histori të reja në koleksionin Read Along, i cili do të jetë i disponueshëm më vonë këtë vit për versionet në ueb dhe Android. Këto tregime përfshijnë përshtatje të përmbajtjes video për fëmijë nga krijuesit USP Studios dhe ChuChu TV, si dhe libra me alfabet.

Lexo: Si të avanconi në karrierë kur punoni nga shtëpia

Aplikacioni Read Along Android është përdorur nga më shumë se 30 milionë fëmijë që kur u lançua në vitin 2019. Zgjerimi i aplikacionit në desktop do t’u mundësojë fëmijëve më shumë opsione, si dhe leximin në ekrane më të mëdha. Kjo është diçka që mësuesit e kanë parë si të rëndësishme për studentët, veçanërisht ata me probleme me shikimin.

thehindubusinessline

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0