3 mënyra për të rritur markën tuaj personale - Business Magazine Albania

3 mënyra për të rritur markën tuaj personale

markën personale

Të gjithë e kemi parë se sa i fuqishëm është branding. Krijimi i markës tuaj personale është bileta juaj për të arritur një nivel të ngjashëm njohje. Pavarësisht nëse jeni pronar biznesi që përpiqeni të arrini më shumë klientë ose një profesionist që shpreson të vazhdojë karrierën, një markë personale mund të ndihmojë që emri dhe fytyra juaj të lidhen me ide të caktuara, duke ju mundësuar që të shfrytëzoni më shumë mundësi ose të fitoni më shumë në biznes. Por ndërtimi dhe mirëmbajtja e saj nuk është detyrë e lehtë.

Ka disa mënyra të ndryshme për të bërë këtë, por më poshtë ju sjellim tre nga më të fuqishmet.

Lexoni: 6 gabimet kryesore që po bëni duke ndërtuar markën tuaj personale në LinkedIn, sipas një eksperti marke personal

  1. Mediat sociale

Nëse jeni seriozë në lidhje me zhvillimin e një marke për veten tuaj, me siguri keni marrë parasysh mediat sociale. Vendi i duhur për të përhapur fjalën për idetë tuaja. Por nëse jeni i ri në atë botë, ndoshta nuk dini as nga të filloni. Ndërsa Twitter ose Instagram mund të jenë të dobishëm për individë me audiencë të caktuar, LinkedIn është zgjidhja më e mirë për shumicën e njerëzve. Platforma ka më shumë se 774 milionë përdorues aktivë dhe pjesa më e mirë e tyre janë drejtues, profesionistë dhe pronarë biznesi. Me fjalë të tjera, pikërisht lloji i njerëzve që dëshironi të arrini.

Për fat të mirë, LinkedIn është shumë i drejtpërdrejtë dhe intuitiv për t’u regjistruar. Mendoni për profilin tuaj si një rezume të zgjeruar, ju po e përdorni atë për të treguar historinë dhe kualifikimet tuaja më të rëndësishme të punës, së bashku me një përmbledhje. Theksoni pozicionet që pasqyrojnë më së miri markën tuaj personale.

Ne gjithashtu rekomandojmë të vendosni një mendim serioz në titulli, përmbledhje dhe foton tuaj. Zgjidhni një foto me cilësi të lartë që tregon fytyrën tuaj, bëhuni kreativ me titullin tuaj (mos tregoni vetëm titullin e punës) dhe mbajeni përmbledhjen tuaj të shkurtër, të ëmbël dhe tërheqëse. Sigurisht, për të përfituar sa më shumë nga LinkedIn, do t’ju duhet të bëni më shumë sesa thjesht të krijoni një profil dhe të prisni.

  1. Dëshmitë

Sipas Aristotelit, ju mund të përdorni tre mënyra bindje për të tërhequr audiencën tuaj: etos, logos dhe patos. Etosi ka të bëjë me tërheqjen ndaj emocioneve, logosi ka të bëjë me logjikën dhe patosi ka të bëjë me besueshmërinë. Dhe disa strategji janë më të mira për të rritur besueshmërinë tuaj sesa dëshmitë.

Pyetja juaj tjetër është: ku duhet t’i shfaqni ato?

Zgjedhja e dukshme është një faqe interneti personale, dhe kjo është sigurisht një opsion i shkëlqyeshëm nëse keni një të tillë (ato janë të dobishme, por jo thelbësore). Por meqenëse tashmë po planifikoni të krijoni dhe zhvilloni një profil LinkedIn, ka kuptim ta përdorni këtë si pikë qendrore për dëshmitë tuaja.

Kur dhe si të kërkoni për testimonials

Shumica e njerëzve nuk duken shumë bindës për të parë rëndësinë e dëshmive. Përpiloni një listë të të gjithë kolegëve ose klientëve me të cilët keni punuar gjatë viteve të fundit dhe kontaktoni me respekt me të gjithë ata me të cilët jeni ende në kontakt. Çfarë keni për të humbur?

  1. Udhëheqja e mendimit

Pasi të keni filluar profilin tuaj në mediat sociale dhe të keni përdorur dëshmi për ta bërë veten sa më të besueshëm që të jetë e mundur, më në fund mund të kaloni te gjërat serioze: udhëheqja e mendimit.

Udhëheqja e mendimit është në thelb një mënyrë për t’u lidhur me audiencën tuaj duke diskutuar llojet e temave dhe pyetjeve për të cilat ata interesohen. Duke ndarë mendimet tuaja, ju vendosni veten si një udhëheqës. Kjo mund të marrë disa forma të ndryshme. Disa drejtues të mendimit ndjekin nga afër lajmet që lidhen me industrinë e tyre dhe komentojnë zhvillimet më të fundit, ndërsa të tjerë fokusohen më shumë në përvojat e tyre.

Lexoni: Ja çfarë Richard Branson dhe Warren Buffett zbulojnë rreth markës personale

Merrni njohjen që meritoni

Me siguri e keni dëgjuar frazën, nuk është një sprint, është një maratonë. Kur bëhet fjalë për botën e zhvillimit të markës personale, ju duhet të jeni shumë të kënaqur me këtë ide. Askush nuk bëhet një udhëheqës i mendimit brenda natës dhe i duhet shumë kohë që dikush të interesohet për markën tuaj.

Por nëse këmbëngulni, thjesht mund të habiteni se sa shpejt gjërat mund të arrihen. Mund ta gjeni veten duke u rekomanduar nga njerëz që as nuk i keni takuar kurrë. Nuk ka kohë si e tashmja për të filluar!

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0