15 rregulla suksesi nga bankieri legjendar i Wall Street, Richard Jenrette


Richard Jenrette, bashkëthemelues i bankës së investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, kaloi katër dekada në Wall Street.

Në moshën 89 vjeçare, ndërsa u largua nga jeta la “testatment” një listë me rregulla për sukses – në financa dhe në jetë. Ja 15 rregullat e para të listës së quajtur “Ajo që mësova”:

1. Mos prish ura.

2. Qëndro brenda në lojë. Kjo është e vetmja gjë që duhet të bësh. Mos u dorëzo!

3. Kujto – Bekimi më i madh në jetë është një mik i mirë! Mos i harroni miqtë e vjetër, një ditë mund të keni nevojë për ta.

4. Mundohu të jesh i mirë dhe thuaj shpesh “faleminderit”!

5. Ji krenar! Duhet të dish vlerën e vetes.

6. Studio – Në jetë duhet të jesh i edukuar. Bëj mirë “detyrat e shtëpisë”!

7. Bëj miq nga të gjitha moshat, sidomos më të rinj se vetja.

8. Qëndro vigjilent – përgatitu më shumë nga ç’kërkohet.

9. Qëndro i informuar/ Mëso çdo ditë!

Lexo: 7 rregullat që duhet të zbatoni në një takim pune

10. Ji i pastër, i rregullt dhe i veshur në mënyrë të përshtatshme sipas moshës. Ji i vëmendshëm ndaj trendeve të kohës. Kërko të dukesh sharmant. Mëso të flasësh mirë. Mos përdor fjalor banal, kjo të ul shumë pikë.

11. Planifiko më përpara, por qëndro i përgatitur kur mundësitë vijnë vetë.

12. Ktheji Problemet në Mundësi. Problemet krijojnë mundësi për ndryshim.

13. Ji i hapur ndaj ndryshimeve, mos ngec në llucë. Vlerëso çfarë është e re, por mos e ndiq verbërisht të renë. Përdor mendjen dhe gjykimin praktik.

14. Bëj qejf – por jo gjatë gjihë kohës!

15. Qëndro në skuadrën e Ëngjëjve. Vish Kapelen e Bardhë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale