Zbulohen antitrupa që pengojnë infektimin e qelizave nga koronavirusi


Shkencëtarët kanë identifikuar një antitrup në laborator dhe thonë se mund të parandalojnë infektimin e qelizave nga coronavirus. Ekipi shpreson që antitrupi të mund të përdoret për të krijuar trajtime për COVID-19.

Kërkimet u botuan në revistën Nature Communications. Ekipi ka provuar antitrupa monoklonalë që mund të ndihmojnë pacientët me COVID-19. Aktualisht nuk ka asnjë vaksinë apo trajtim specifik të sëmundjes. Antitrupat monoklonalë janë një lloj proteine ​​e krijuar në një laborator, i cili mund të lidhet me një substancë specifike në trup. Ky lloj antitrupi tregon se si sistemi imunitar i përgjigjet një kërcënimi. Ai përdoret për të trajtuar disa forma të kancerit.

Një antitrup i quajtur 47D11 u zbulua se lidhet me proteinën e pikut, të cilin koronavirusi, i njohur si SARS-CoV-2, e përdor për të hyrë në trup dhe për ta bllokuar atë në një mënyrë që neutralizon patogjenin.

Për studimin e tyre, shkencëtarët përdorën minj, pasi biologjia e tyre rezulton efektive për të krijuar antitrupa të ngjashëm me ato që gjenden te njerëzit. Ata injektuan kafshët me proteina që viruset shkaktojnë SARS, MERS, dhe disa lloje të përdorimit të zakonshëm të ftohjes për të pushtuar qelizat. Këto viruse janë anëtarë të familjes së madhe të patogjenëve e cila gjithashtu përfshin SARS-CoV-2, e cila shkakton COVID-19.

Minjtë prodhuan 51 antitrupa të aftë të neutralizojnë proteinën e pikut të koronaviruseve të injektuar. Kjo fazë e hulumtimit është bërë para se SARS-CoV-2 së pari të vinte në vëmendje të zyrtarëve shëndetësorë në fund të vitit 2019.

Ekipi më vonë hulumtoi nëse antitrupat do të neutralizonin SARS-CoV-2 dhe SARS-CoV në mostrat e laboratorit, dhe zbuluan se 47D11 e bëri.

Bashkëautori Frank Grosveld, Profesori i Akademisë së Biologjisë së Qelizave në Qendrën Mjekësore Erasmus, Rotterdam, tha se, “Ky zbulim siguron një bazë të fortë për hulumtime shtesë për të karakterizuar këtë antitrup dhe për të filluar zhvillimin si një trajtim i mundshëm për COVID-19.”

Newsweek

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale