Zakonet e vrazhda të parasë nga të cilat duhet të hiqni dorë tani - Business Magazine Albania

Zakonet e vrazhda të parasë nga të cilat duhet të hiqni dorë tani

Zakonet e vrazhda

Paratë mund të jenë një temë delikate, edhe pse të gjithë kanë nivele të ndryshme rehatie kur bëhet fjalë për mënyrën se si i qasen financave me miqtë, familjen dhe njerëzit me të cilët bëjnë biznes, disa sjellje janë krejtësisht të vrazhda, pavarësisht se me kë keni të bëni.

Të pyesësh se sa ka paguar dikush për diçka që nuk ke ndërmend ta blesh

“Nuk është e sjellshme të kërkosh vetëm çmimet e gjërave,” thotë Jennifer Porter, një eksperte e mirësjelljes në Seattle. “Disa njerëzve u pëlqen të ndajnë çmimet, por nëse kjo nuk ofrohet, ky është informacion privat.”

Përjashtim nga ky rregull është pyetja për çmimin për diçka që jeni të interesuar të blini.

Kërkoni të huazoni para nga miqtë

Porter thotë se t’i kërkosh një shoku të të japë para është një rregull etiket jo absolut. Ju mund të huazoni para nga një anëtar i familjes në rrethana të caktuara, por nëse e bëni këtë, duhet të keni “një plan të shkruar dhe afat kohor për t’i shlyer dhe për të ofruar të paguani një normë të vogël interesi ose çfarëdo që të parashikojë ‘huadhënësi'”.

Diskutimi i pagës

Është e pasjellshme të pyesësh se sa para bën dikush tjetër, dhe është gjithashtu e vrazhdë të ndash sa para fiton (përveç nëse ka arsye të mirë për ta bërë këtë).

“Kjo mund t’i bëjë njerëzit të ndihen jo komfort,” tha Porter.

Lexoni: 6 millenials ndajnë këshillat e tyre për paratë dhe karrierën nga 2021

Nuk jepni bakshish në restorant

Arden Clise, themelues dhe president i Clise Etiquette, tha se mos dhënia e bakshishit siç duhet në restorante është edhe më e vrazhdë se zakonisht në klimën tonë aktuale ekonomike, me shumë punonjës restorantesh pa punë për periudha të gjata kohore gjatë vitit të kaluar.

“Bakshishet sot duhet të jenë të paktën 18% e faturës”, thotë ajo.

Nëse nuk keni qenë të kënaqur me shërbimin, mund të lini një bakshish më të ulët, por nuk duhet ta anashkaloni fare atë.

“Kini parasysh që kamerieri nuk është gjithmonë fajtor,” tha Clise. “Nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin, lini një bakshish më të vogël, por ende të pranueshëm, jo më pak se 15% të faturës, ndoshta me një shënim se pse bakshishi është i vogël.”

T’i thuash dikujt se shpenzon shumë para në X gjë

Mënyra se si njerëzit i shpenzojnë paratë e tyre nuk është puna juaj për të gjykuar, kështu që komentet duhet t’i mbani për vete nëse mendoni se shoku juaj shpenzon shumë para për këpucë ose fqinji juaj shpenzon shumë para për lodra.

Nuk paguani për një vakt ku keni ftuar dikë

Nëse ofroni të çoni një mik për darkë ose drekë, duhet të zgjidhni faturën. “Kushdo që fton tjetrin është ai që paguan faturën, përveç nëse pranoni ta ndani atë paraprakisht”, thotë Clise.

Të porosisni një vakt më të shtrenjtë kur e dini se do të ndani faturën

Kur keni rënë dakord tashmë për të ndarë faturën, duhet ta mbani porosinë tuaj në përputhje me atë që porosisin shoqëruesit tuaj.

“Të porosisësh ushqimin më të shtrenjtë në menu dhe/ose të porosisësh një pije alkoolike kur shoku juaj nuk pi dhe më pas të kërkosh të ndash faturën është një zakon i vrazhdë i parave”, tha Clise. “Është gjithashtu shumë e vrazhdë kur ju ftojnë të bashkoheni me miqtë për një vakt në restorant dhe e dini se ata do të paguajnë faturën, dhe ju vazhdoni të porosisni artikullin më të shtrenjtë ose pijet alkoolike që ata nuk i ndajnë me ju. Nëse dikush është duke paguar faturën, porosisni pjata me çmime të moderuara dhe hiqni dorë nga një pije alkoolike nëse shoku juaj nuk ju bashkohet.”

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0