Studimet thonë se të mësosh se si të marrësh, jo vetëm të japësh, mund t'ju bëjë më të lumtur - Business Magazine Albania

Studimet thonë se të mësosh se si të marrësh, jo vetëm të japësh, mund t’ju bëjë më të lumtur

Studimet thonë se të mësosh se si të marrësh, jo vetëm të japësh, mund t'ju bëjë më të lumtur

Shprehja e famshme se “është më mirë të japësh sesa të marrësh” ka formuar individë, ekipe dhe organizata të panumërta për breza. Por, çka nëse kjo është vetëm gjysma e historisë?

Eksperti, autori dhe folësi i njohur globalisht i lidershipit, Robb Holman, ngre një pyetje që nxit mendimin: “Nëse të gjithë do të jepnin, kush do të lihej të merrte?” Studimet tregojnë se marrja e një dhurate shkakton lirimin e hormoneve që nxisin lumturinë si dopamina, serotonina dhe oksitocina, duke i bërë jehonë reaksioneve kimike të lidhura me dashurinë. Kjo është një recetë e provuar për kultivimin dhe ushqyerjen e besimit brenda sferës sonë të menjëhershme të ndikimit. Duke pasur parasysh këto përfitime, kush nuk do të dëshironte të mësonte se si të përmirësohej në marrjen?

Në një intervistë ekskluzive, Robb ndan njohuri nga libri i tij i ri, “Mësime nga Abdul: Fuqia e Fshehur e Marrjes nga Kushdo, në çdo kohë”, duke hedhur dritë mbi rëndësinë e anashkaluar shpesh të të qenit një udhëheqës i hapur. Udhëtimi personal i Robb për të mësuar nga mentori i tij jokonvencional, Abdul, jo vetëm që nxjerr në pah potencialin e fitimit të mençurisë nga kushdo, por gjithashtu tregon se duke përqafuar perspektiva të reja, ju mund të zhbllokoni një rritje të thellë personale. Ai theksoi se marrja zakonisht ndahet në tre kategori kryesore: Ndihmë/Mbështetje, Perspektiva/Opinione të ndryshme dhe Lavdërime/Komplimenta. Kjo ishte e dobishme pasi fillimisht diskutuam disa nga barrierat që na pengojnë të marrim.

Barrierat për marrjen autentike
Robb identifikon tre pengesa që pengojnë pritjen autentike, siç përshkruhet në librin e tij, i cili hedh dritë mbi gjithsej shtatë barriera.

Lëshimi i kontrollit: Kur po japim, me mend kush e ka kontrollin? E keni marrë me mend, dhënësi! Akti i marrjes na vendos në një pozitë të cenueshme, duke sfiduar ndjenjën tonë të kontrollit.
Zbulimi i maskës fisnike: Disa njerëz mund të luftojnë me marrjen e reagimeve pozitive për shkak të frikës se mund të fryjë egon e tyre (nëse vjen nga një epror) ose t’i bëjë ata të duken të dobët ose të prekshëm (nëse vijnë nga një vartës). Frika për t’u dukur të dobët ose të pambrojtur mund t’i bëjë individët të shmangin lavdërimet, duke maskuar çështje më të thella që lidhen me vetëkuptimin dhe identitetin.
Paradoksi i afërsisë: Njohja e tepërt me lidhjet e ngushta mund ta bëjë sfidues marrjen prej tyre, pasi familjariteti ngjall përbuzje.

Lexo edhe: Rooms, një aplikacion dizajni 3D dhe “lojë komode”, merr një përditësim të madh ndërsa përdoruesit shkojnë në 250K
Mësime nga Abdul
Robb ndan tre mësime të ngulitura nga mentori i tij i fëmijërisë, Abdul, për të ofruar udhëzime të vlefshme në tejkalimin e këtyre pengesave. Libri i tij hedh dritë mbi dhjetë mësime gjithsej.

Përqafoni Yllin tuaj të Brendshëm të Veriut: Njohja dhe përqafimi i vlerave tona thelbësore personale vepron si një spirancë për të na ndihmuar të përqafojmë diversitetin, të zgjerojmë kuptimin dhe të thellojmë rritjen personale.
Vetë-disiplina formon rezultatet: Duke bërë zgjedhje të disiplinuara në përputhje me vlerat tona, ne mund të kapërcejmë sfidat dhe të bëjmë një jetë të qëllimshme.
Bashkëpunimi i nxitur nga dhembshuria: Ndërsa mund të mos ndani të njëjtat besime, opinione ose përvoja si dikush tjetër, besimi në atë person ka vlerë të jashtëzakonshme. Ajo nxit dhembshuri më të madhe dhe lehtëson lidhjet kuptimplota, duke ju mundësuar të merrni dhe të bashkëpunoni në mënyra të fuqishme.
Përfshirja e këtyre njohurive në praktikat e lidershipit mund të nxisë një pritje të vërtetë, duke i fuqizuar udhëheqësit të kultivojnë një kulturë vetëmohimi dhe dhënieje të qëllimshme. Siç përfundon Robb, aftësia për të marrë është po aq e rëndësishme sa akti i dhënies, formësimit të rezultateve dhe nxitjes së lidhjeve kuptimplota si në sferën personale ashtu edhe në atë profesionale.

Zotërimi i artit të marrjes
Robbjep disa këshilla praktike se si të përgjigjemi kur dikush ofron ndihmë, perspektivë ose lavdërim. Ai sugjeron një qasje me tre drejtime, të cilën e zgjeron në libër: së pari, meditoni mbi barrierat tuaja më të mëdha për t’u bërë më i vetëdijshëm; së dyti, sfidoni përgjigjen tuaj të paracaktuar duke ndalur dhe duke shprehur sinqerisht mirënjohjen; dhe së treti, brenda 24 orëve, merrni kohë për të reflektuar mbi ndërveprimin dhe merrni parasysh se si mund të kultivoni një qasje më të hirshme dhe më pranuese në të ardhmen.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0