6 millenials ndajnë këshillat e tyre për paratë dhe karrierën nga 2021 - Business Magazine Albania

6 millenials ndajnë këshillat e tyre për paratë dhe karrierën nga 2021

paratë dhe karrierën

Një investitor 25-vjeçar i pasurive të paluajtshme që fiton mbi gjysmë milioni dollarë në vit. Një familje që udhëton me një RV. Një emigrante e gjeneratës së parë që shpreson të mësojë të tjerët në komunitetin e saj për financat personale.

Këta janë disa nga njerëzit e CNBC Make It, të profilizuar gjatë gjithë vitit në serinë e Millennial Money, e cila detajon se si njerëzit në mbarë botën fitojnë, shpenzojnë dhe kursejnë paratë e tyre.

Së bashku me zbërthimin e buxheteve të tyre mujore, ata të profilizuar kanë ndarë mençurinë dhe këshillat e fituara me vështirësi për financat, karrierën dhe përmbushjen e ëndrrave të tyre.

Gjithmonë mund të filloni nga e para

Në fund të vitit 2019, Karen dhe Sylvester Akpan kishin borxh më shumë se 110,000 dollarë kolektivisht në borxhin e kredisë studentore dhe po paguanin 4,200 dollarë në muaj për një shtëpi me pesë dhoma gjumi në Kaliforni.

“Ne ishim të varfër në fakt. Kjo është e vërteta e sinqertë”, thotë Karen për CNBC Make It. “E kuptova, pse po jetojmë këtë jetë, duke u përpjekur të vazhdojmë me gjithë këtë?”

Çifti e dinte se diçka duhej të jepte. Me djalin e tyre Aiden, tani 8 vjeç, menduan të shesin shtëpinë e tyre dhe të jetojnë jashtë një RV në fillim të vitit 2020. Tani, ata udhëtojnë në të gjithë vendin, duke fituar para përmes blogjeve dhe fushatave të mediave sociale. Ata kanë shlyer të gjithë borxhin e tyre të kredisë studentore dhe janë fokusuar në investimin dhe ndërtimin e pasurisë për djalin e tyre.

Fillimi nga e para, siç bënë ata ishte i frikshëm, por në fund ia vlejti. “Nuk ka asnjë mënyrë që ne të kthehemi në një shtëpi, karrierë apo diçka të tillë”, thotë Karen. “Ne e duam lirinë që na ka dhënë puna për veten, të qenit sipërmarrës”.

Kini një plan B

Destiny Adams punon për shtetin e Miçiganit si specialiste e mirëqenies së fëmijëve, duke fituar rreth 60,000 dollarë në vit. Nuk është puna më emocionuese, por i siguron asaj stabilitet dhe përfitime si sigurimi shëndetësor.

Ajo që bën jashtë punës e frymëzon atë. Adams ka gjithashtu një biznes konsulence në YouTube dhe drejton Destite Hair Collection, një biznes i vogël që shet paruke dhe zgjatime flokësh.

“Të punosh 9 me 5, me të vërtetë kufizon të ardhurat e tua,” thotë Adams. Por, si një sipërmarrës, ekziston gjithmonë mundësia për të fituar më shumë para nëse rrisni produktin tuaj. “Më pëlqen ta kem atë kontroll.”

Për Adams, rrjedhat e ndryshme të të ardhurave ofrojnë paqe mendore se ajo gjithmonë do të jetë në gjendje të jetojë jetën që dëshiron.

“Nëse diçka ndodh me shtetin tim të punësimit në Michigan, kam edhe sallonin. Nëse ndodh diçka me sallonin, atëherë unë kam të ardhurat e mia në YouTube. Dhe nëse diçka ndodh me të ardhurat e mia në YouTube, atëherë unë kam markën time personale”, thotë ajo.

Lexoni: Millenials zgjedhin punën dhe arsimin, jo më martesën dhe fëmijët

Nuk është kurrë vonë për të mësuar

Në moshën 38-vjeçare, JD Wilson është ende duke mësuar se si të buxhetojë.

“Unë nuk jam i mirë me paratë dhe ndoshta është një nga defektet e mia më të mëdha dhe gjëja për të cilën duhet të punoj më shumë,” thotë ai. “Por unë po mësoj, po mësoj gjithmonë, çdo ditë.”

Wilson mbylli Lead U, një kompani eventesh që ai nisi që organizon seminare fuqizimi në shkolla në të gjithë vendin, gjatë pandemisë së koronavirusit, shiti shumicën e sendeve të tij dhe u zhvendos nga New Jersey në Hawaii për të mësuar klasën e tretë.

Hawaii është më i shtrenjtë se New Jersey, por Wilson po mëson se si t’i bëjë të gjitha të funksionojnë. Përveç qirasë, sendeve ushqimore dhe pagesave të kredisë studentore, ai nuk shpenzon për shumë, duke preferuar të jetojë një mënyrë jetese minimaliste. Ai e do Hawaiin dhe komunitetin e tij të ri, dhe koha e tij atje e ka ndihmuar atë të kuptojë se çfarë dëshiron vërtet nga jeta.

Investoni në veten tuaj

Kur pandemia Covid-19 goditi qytetin e New York në fillim të vitit 2020, Emma Sadler pothuajse menjëherë humbi punën e saj si menaxhere restoranti për Union Square Hospitality Group në Muzeun e Artit Modern.

Kërkimi për punë të reja në industrinë ushqimore rezultoi i pafrytshëm. Përfundimisht, Sadler vendosi të merrte një kamp pune tre mujor UX që mund ta ndihmonte të siguronte një punë në një fushë krejtësisht të ndryshme. Kursi kushtoi 12,000 dollarë, që ishte afërsisht një e katërta e të ardhurave të saj të mëparshme vjetore. Por Sadler e dinte se do ta paguante veten duke hapur mundësi të reja karriere.

“Ishte e frikshme,” thotë ajo. “Më kujtohet që fola me mamanë time duke thënë: ‘A po marr vendimin e duhur? A do t’ia vlejë? A jam e çmendur që të hedh në erë gjithë këto para për këtë investim?”

Tani, nëna beqare po fiton rreth 60,000 dollarë në vit si dizajnere UX dhe e di se do të ketë shumë mundësi për të ngjitur shkallët e karrierës, duke marrë potencialisht gjashtë shifra së shpejti.

“Nuk keni nevojë për katër vjet diplomë për të qenë në gjendje ta vendosni veten në një rrugë të shkëlqyer financiarisht,” thotë ajo. “Edhe në kohë të errëta, ju mund të merrni kontrollin e jetës suaj dhe ta vendosni veten në një rrugë që ju bën vërtet të lumtur.”

Paraja nuk është gjithçka

Si fëmijë, Jason Y. Lee besonte se fitimi i gjashtë shifrave do të provonte se ai ishte po aq i suksesshëm. Dhe kur u diplomua nga kolegji, ai bëri pikërisht këtë, një biznes këshillues në moshën 21-vjeçare. Megjithatë, shpejt Lee rimendoi gjithçka që besonte për ndërtimin e një jete.

Ai la punën e tij të këshillimit në 2012 dhe hapi një organizatë jofitimprurëse me vëllain e tij, duke marrë në shtëpi pagë zero. Përfundimisht, kjo u bë Jubilee Media, dhe paga vjetore e Lee u rrit nga 0 në 30,000 dollarë në 60,000 dollarë në 97,000 dollarë sot.

Është shumë larg nga çeqet që ai priste gjatë konsultimit, por për Lee, përmbushja që ai gjen në punën e tij ia vlen të shkurtohet paga.

“Ndihesha sikur po mësoja dhe po rritesha çdo ditë”, tha Lee për ndryshimin e karrierës. Drejtimi i kompanisë së tij “ndryshoi vërtet mënyrën se si mendoja për paratë dhe suksesin”.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0