Nga refuzimi në ridrejtim- 4 mënyra për të trajtuar çdo "jo" që përballeni me pozitivitet - Business Magazine Albania

Nga refuzimi në ridrejtim- 4 mënyra për të trajtuar çdo “jo” që përballeni me pozitivitet

Refuzim

Mund të jetë dekurajuese të dëgjosh “jo” gjatë gjithë karrierës, veçanërisht kur dëshiron mundësinë për të provuar veten. Por, këtu hyjnë elasticiteti, puna e palodhur, guximi dhe vendosmëria.

Këtu janë katër mësime se si të shndërroni një “jo” në një “po” gjatë rrugëtimit tuaj në karrierë. 

1. Mendoni për udhëtimin e plotë

Lundrimi në botën e korporatave kërkon një qasje holistike, duke menduar për udhëtimin e plotë të iniciativave të ndryshme nga fillimi deri në ekzekutim. Por, gjithashtu kërkon të mendosh për veten në mënyrë holistike. Ju nuk do të jeni gjithmonë në rolin tuaj aktual, por qëndroni të hapur për të veshur shumë kapele përtej përshkrimit të punës tuaj për të kontribuar në udhëtimin e klientit në mënyra të ndryshme. Hulumtimi dhe qëndrimi vigjilent ndaj mundësive të reja duhet të përfshihen gjithmonë në rrugëtimin tuaj.

2. Eksperimentoni dhe “paketoni” mirë idetë tuaja

Është thelbësore të provoni se cilat ide funksionojnë më mirë dhe të qëndroni përpara konkurrencës. Edhe nëse një eksperiment nuk shkon siç është planifikuar, ai mund të përdoret për të përshtatur qasjen tuaj. Për shembull, pavarësisht nga hulumtimi i gjerë dhe planifikimi strategjik pas propozimeve tuaja, ndonjëherë paketimi fillestar nuk pasqyron thellësinë e punës suaj. Një gjykim në nivel sipërfaqësor mund të krijojë ose prishë një ide përpara se të provojë vlerën e saj. Këtu hyn “testi i syve”, duke ju kërkuar të bashkoni statistikat me intuitat dhe vëzhgimet. Me dorëzimin e duhur, ju u jepni strategjive tuaja më të mira platformën që meritojnë dhe provoni ekspertizën tuaj për ta bërë këtë

3. Dëgjoni, mësoni dhe përshtatuni

Nëse merrni një “jo” fillestare, qëndroni të përulur, por mos e lini që t’ju mposht. Edhe personi më i hulumtuar në dhomë ka ende gjëra që nuk i di. Bëjeni zakon të dëgjoni ekspertët rreth jush dhe të thithni njohuri nga ata që kanë më shumë përvojë në fusha të caktuara se ju. Bashkëpunimi me ekipe të tjera ju nxjerr nga flluska e departamentit tuaj dhe ju lejon të kuptoni më mirë pamjen e madhe. Çdo ndërveprim është një mundësi për të mësuar dhe forcuar çështjen tuaj. Kur propozimet janë ende në fazën teorike, merrni testimin dhe kërkimin tuaj dhe dilni atje për të marrë pjesë të vogla të blerjeve. Duke ndërtuar marrëdhënie me ata me ekspertizë të ndryshme, ju po qarkulloni idetë tuaja dhe po fitoni informacione thelbësore se si t’i përsosni ato. Më pas, në kohën kur të filloni të luani, do të keni tashmë njerëz në anën tuaj.

4. Kuptoni se si të merrni “po”

Iniciativat e reja nuk do të kenë sukses nëse nuk përputhen me vizionin gjithëpërfshirës të një kompanie, kështu që të gjithë mund të shohin se si kontribuojnë në arritjen e qëllimeve organizative. Shpesh pas një “jo”, do të gërmosh më thellë. Në vend që të merret si shenjë dështimi të skuadrës, pyet: “Çfarë duhet të bëjmë, të tregojmë apo të provojmë për të dëgjuar “po”? Përfshirja e komenteve fillestare të testimit në propozimet tuaja forcon argumentin për secilën ide dhe siguron prova të prekshme të efikasitetit të tyre përmes eksperimenteve dhe njohurive të klientëve. Kjo siguron që çdo propozim të jetë i mbështetur mirë dhe i lidhur qartë me drejtimin strategjik të kompanisë.

Zhytuni në të dhënat dhe vendoseni veten në vendin e tregut përkatës të synuar. Bëni gjithçka që duhet për të vërtetuar pse meritoni një “po” bazuar në kërkimin, njohuritë dhe ekspertizën tuaj. Do të duhet pak më shumë punë dhe ndoshta edhe një riimagjinim i qasjes suaj, por nëse kjo ju ndihmon të kapërceni atë “jo”, do të forcojë besueshmërinë dhe përvojën tuaj.

Ndryshoni mentalitetin tuaj

Në udhëtimin e paparashikueshëm të ndërtimit të një karriere, përballja me refuzimin mund të ndihet si goditja në një mur. Por, këtu është e vërteta: ato “jo” nuk janë pengesa, ato janë rrugë të tërthorta që  drejtojnë drejt mundësive të reja. Pra, mos lejoni që diçka t’ju shtypë shpirtin kur nuk shkon sipas planit. Përqafoje atë. Mësoni prej saj. Këto pengesa mund të jenë hapa drejt diçkaje më të mirë nëse ndryshoni mentalitetin tuaj. Bëhet fjalë për elasticitetin, duke përdorur ato “jo” si lëndë djegëse për të vazhduar të ecni përpara, më të fortë dhe më të zgjuar.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0