Warren Buffett tregon librin që i ndryshoi jetën dhe e ktheu atë në një miliarder - Business Magazine Albania

Warren Buffett tregon librin që i ndryshoi jetën dhe e ktheu atë në një miliarder


Warren Buffett filloi të lexonte libra rreth investimit kur ai ishte vetëm 7 – 8 vjeç. Babai i tij kishte në pronësi një dyqan të vogël investimesh dhe Buffett shpesh lexonte librat që gjendeshin në zyrë.

Kur ishte 11 vjeç, Buffett shkonte në bibliotekën publike lokale në Omaha dhe lexonte çdo libër që mund të gjente në lidhje me këtë temë.

Një libër në veçanti ishte ai që bënte diferencën mes të tjerash. Miliarderi tani thotë se “Investitori Inteligjent (The Intelligent Investor) ndryshoi jetën e tij. Manuali i investimit është shkruar nga një ish-profesor i shkollës Columbia Business, Benjamin Graham, i cili u botua më 1949.

E dija se çfarë mendonin të gjithë, por ajo që shkruante Graham kishte kuptim“, thotë Buffett, duke folur në një event të kohëve të fundit në Facebook të transmetuar nga Universiteti i Kolumbisë dhe i moderuar nga Charlie Rose.

Sapo kisha marrë këtë libër në një librari në Lincoln, Nebraska,” thotë ai, duke vënë në dukje se ai ishte vetëm 19 vjeç në atë kohë.

Në libër, Graham detajon filozofinë e tij të “vlerës së investimit”, apo blerjen e aksioneve kur ato janë nënvlerë dhe i mban ato për një periudhë të gjatë kohore. Kjo më vonë do të bëhej një shenjë dalluese e strategjisë së investimeve të Buffett.

Investimi inteligjent është më shumë një çështje e qasjes mendore sesa ajo e teknikës“, shkruan Graham. “Një përqasje e shëndoshë mentale ndaj luhatjeve të stokut të aksioneve është gur themeli i të gjitha investimeve të suksesshme në kushtet e sotme.

Në të vërtetë, Buffett, tani president dhe CEO i Berkshire Hathaway, thotë se ajo që e bën atë një investitor të mirë është edhe temperamenti i tij.

Unë me siguri nuk do të isha futbollist profesionit,” thotë Buffett me një buzëqeshje. “Ishte një çështje për të zhdukur të gjitha paaftësitë e tjera dhe të bëhesha i zoti vetëm në një gjë.

Live with Warren Buffett to discuss our hopes for the future…

Publiée par Bill Gates sur Vendredi 27 janvier 2017

 

 

burimi: cnbc

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0