Warren Buffett tregon librin që i ndryshoi jetën dhe e ktheu atë në një miliarder - Business Magazine Albania

Warren Buffett tregon librin që i ndryshoi jetën dhe e ktheu atë në një miliarder


Warren Buffett filloi të lexonte libra rreth investimit kur ai ishte vetëm 7 – 8 vjeç. Babai i tij kishte në pronësi një dyqan të vogël investimesh dhe Buffett shpesh lexonte librat që gjendeshin në zyrë.

Kur ishte 11 vjeç, Buffett shkonte në bibliotekën publike lokale në Omaha dhe lexonte çdo libër që mund të gjente në lidhje me këtë temë.

Një libër në veçanti ishte ai që bënte diferencën mes të tjerash. Miliarderi tani thotë se “Investitori Inteligjent (The Intelligent Investor) ndryshoi jetën e tij. Manuali i investimit është shkruar nga një ish-profesor i shkollës Columbia Business, Benjamin Graham, i cili u botua më 1949.

E dija se çfarë mendonin të gjithë, por ajo që shkruante Graham kishte kuptim“, thotë Buffett, duke folur në një event të kohëve të fundit në Facebook të transmetuar nga Universiteti i Kolumbisë dhe i moderuar nga Charlie Rose.

Sapo kisha marrë këtë libër në një librari në Lincoln, Nebraska,” thotë ai, duke vënë në dukje se ai ishte vetëm 19 vjeç në atë kohë.

Në libër, Graham detajon filozofinë e tij të “vlerës së investimit”, apo blerjen e aksioneve kur ato janë nënvlerë dhe i mban ato për një periudhë të gjatë kohore. Kjo më vonë do të bëhej një shenjë dalluese e strategjisë së investimeve të Buffett.

Investimi inteligjent është më shumë një çështje e qasjes mendore sesa ajo e teknikës“, shkruan Graham. “Një përqasje e shëndoshë mentale ndaj luhatjeve të stokut të aksioneve është gur themeli i të gjitha investimeve të suksesshme në kushtet e sotme.

Në të vërtetë, Buffett, tani president dhe CEO i Berkshire Hathaway, thotë se ajo që e bën atë një investitor të mirë është edhe temperamenti i tij.

Unë me siguri nuk do të isha futbollist profesionit,” thotë Buffett me një buzëqeshje. “Ishte një çështje për të zhdukur të gjitha paaftësitë e tjera dhe të bëhesha i zoti vetëm në një gjë.

Live with Warren Buffett to discuss our hopes for the future…

Publiée par Bill Gates sur Vendredi 27 janvier 2017

 

 

burimi: cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0