Ulen përkohësisht çmimet e banesave


Nëse ka një investim, vlera e të cilit do të rritet vazhdimisht janë pasuritë e paluajtshme, toka dhe objekte të ndërtuara (banesa, apo zyra e objekte biznesi).

Megjithatë, të dhënat e fundit të Bankës së Shqipërisë, tregojnë se ka një ulje të përkohshme të çmimit, për shit-blerjen e banesave, e më tepër në tregun e qirasë.

Sipas vrojtimit të Bankës së Shqipërisë, në Tiranë çmimet e apartamenteve ranë 2.5% në tremujorin e dytë të këtij viti. Kjo erdhi edhe pse niveli i shitblerjeve është rritur 4 herë më shumë se çmimi (i ulur).

Sipas BSH, ritmi i shitjeve u rrit 9.9% në në këtë tremujor, nga 7.5% që u rrit tremujorin e mëprashëm.

Lexoni: Individët, të preferuarit e bankave në financim për banesa e konsum

Por nëse në tërësi çmimet në tregun e banesave ranë 2.5%, në qiradhenie, çmimi ra 7.5% në muajin qershor, krahasuar me nje vit më parë.

Faktorët vlerësohet të jenë të përkohshëm, të lidhur me faktorë sezonalë.

Sipërmarrës në tregun imobiliarë, thonë se muajt e fundit (korrik-gusht) kjo tendencë ka ndryshuar, duke shkuar drejt rritjes së çmimit.

Lexoni: Paralajmërohet shtrenjtim i banesave dhe zyrave. Rriten kostot në ndërtim, sipas INSTAT

Sektori i ndërtimit është riaktivizuar tre vitet e fundit, me shtimin e lejeve për ndërtim. Kantiere te shumta në kryeqytet kanë hapur debatin, nëse rrezikon të krijohet një fluksë e mundhsme në shitblerjen e pronave. Prej vitesh, megjithatë, zyrat imobliare raportojnë interes në rritje për blerje apartamentesh e zyrash në disa zona të preferuara, ndërsa periferia e Tiranës vijon të mbetet me mijëra apartamente të pashitura.

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale