Individët, të preferuarit e bankave në financim për banesa e konsum


Nëse është dikush në vend që ka interes dhe arrin të marrë financim ata janë individët. Pra, kredi të vogla personale për ta, ndërsa që pas krizës financiare ndërkombëtare të 10 viteve më parë, mes sipërmarrjeve dhe bankava vijon të ketë një mur të lartë.

Të dhënat e fundit të Bankës së Shqipërisë tregojnë se, kredia për individë u rrit rreth 8% në tremujorin e dytë të këtij viti, duke ruajtur të njëjtin nivel rritje të fillimit të vitit.

Ky nivel i kënaqshëm i rritjes së huadhënies po vjen nga lehtësimi i kushteve të kreditimit nga bankat dhe njëkohësisht kërkesës në rritje të individëve për kredi.

Me rritje prej 10%, kredia në lekë për individët shënon një ecuri më të mirë ndaj totalit të kresisë së dhënë për këtë kategori.

Banesat janë arësyeja kryesore e marrjes hua në tremujorin e dytë të këtij viti.

Sipas, të dhënave të BSH, kredia e individëve për banesa u rrit 6.5% ndaj tremujorit të dytë të vitit të kaluar.

Në këtë drejtim, kanë ndihmuar normat e ulëta të interesit, kushtet lehtësuese dhe përmirësimi i gjendjes financiare të individëve.

Ndërkohë kredia konsumatore vijon të rritet me ritme më të larta. 11% ndaj një viti më parë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale