Individët, të preferuarit e bankave në financim për banesa e konsum

Individët, të preferuarit e bankave në financim për banesa e konsum


Nëse është dikush në vend që ka interes dhe arrin të marrë financim ata janë individët. Pra, kredi të vogla personale për ta, ndërsa që pas krizës financiare ndërkombëtare të 10 viteve më parë, mes sipërmarrjeve dhe bankava vijon të ketë një mur të lartë.

Të dhënat e fundit të Bankës së Shqipërisë tregojnë se, kredia për individë u rrit rreth 8% në tremujorin e dytë të këtij viti, duke ruajtur të njëjtin nivel rritje të fillimit të vitit.

Ky nivel i kënaqshëm i rritjes së huadhënies po vjen nga lehtësimi i kushteve të kreditimit nga bankat dhe njëkohësisht kërkesës në rritje të individëve për kredi.

Me rritje prej 10%, kredia në lekë për individët shënon një ecuri më të mirë ndaj totalit të kresisë së dhënë për këtë kategori.

Banesat janë arësyeja kryesore e marrjes hua në tremujorin e dytë të këtij viti.

Sipas, të dhënave të BSH, kredia e individëve për banesa u rrit 6.5% ndaj tremujorit të dytë të vitit të kaluar.

Në këtë drejtim, kanë ndihmuar normat e ulëta të interesit, kushtet lehtësuese dhe përmirësimi i gjendjes financiare të individëve.

Ndërkohë kredia konsumatore vijon të rritet me ritme më të larta. 11% ndaj një viti më parë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0