Trump titanëve të biznesit: “Na presin momente emocionuese përpara” - Business Magazine Albania

Trump titanëve të biznesit: “Na presin momente emocionuese përpara”


Presidenti Donald Trump u takua të premten me drejtuesit e disa nga kompanive më të mëdha në botë.

Kjo mbledhje u kryesua nga Stephen Schwarzman, CEO i gjigandit të kapitalit privat Blackstone dhe përfshiu drejtuesit nga JPMorgan, BlackRock, General Motors, Disney dhe Boeing.

Trump e quajti këtë mbledhje “më e mira dhe më e ndritura” dhe tha që donte të dëgjonte nga anëtarët e saj në lidhje me çështje të tilla si tatimet, rregulloret dhe krijimin e vendeve të punës.

“Ne po hapim përsëri vende punë, ne po ulim taksat tuaja, ne po iu shpëtojmë prej rregulloreve tuaja dhe na presin momente me të vërtetë emocionuese përpara”, u tha Trump  udhëheqësve të bizneseve.

Trump tha se administrata e tij do “vinte me një faturë tatimore shumë shpejt dhe me një projekt-ligj të kujdesit shëndetësor edhe më shpejt.”

Presidenti gjithashtu përshkroi ndikimin që ai shpreson të ketë në industri të caktuara.

Trump tha se shpresonte për të biseduar me CEOn e JPMorgan Jamie Dimonit në lidhje me rishikimin e rregullores financiare Dodd-Frank. Administrata e Trump njoftoi se ai planifikon të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv të premten për të drejtuar Thesarin drejt shqyrtimit dhe rishikimit të rregullores.

Duke iu referuar Dimonit ai tha se ai ishte njeriu i duhur për të folur në lidhje me Dodd-Frank. Trump tha se pret të marri shumë nga Dodd-Frank, pasi njeh shumë njerëz, miq të tij, që kanë biznese mjaft të mira dhe nuk marrin dot hua nga bankat – nuk mund të marrin para për shkak se bankat nuk u lejojnë atyre për arsye të rregullave dhe rregulloreve në Dodd-Frank.

Trump vlerësoi gjithashtu Larry Fink, CEOn e BlackRock, duke thënë se ai ka pasur para në fondet BlackRock dhe Fink e shpërbleu vitin e kaluar (Trump vazhdimisht ka përsëritur se ai i shiti të gjitha stoqet e tij në qershor, por nuk ka asnjë dokumentacion.)

Schëarzman gjithashtu iu drejtua grupit dhe tha se pika më e rënsësishme e forumit ishte “këshillimi i qeverisë në fushat ku ne mund të bëjmë gjëra shumë të mira” dhe kjo ishte “rëndësia e mobilizimit për sektorin jo-qeveritar.”

Në rendin e ditës, Schwarzman vuri në dukje, emigracionin. Udhëheqësit e shumtë të biznesit kanë folur hapur kundër një urdhri të fundit të ekzekutivit nga Trump që ndalon përkohësisht hyrjen në SHBA të njerëzve nga shtatë vende, shumica muslimane.

Travis Kalanick, CEO i Uber, u emërua anëtar i grupit, por njoftoi që nuk do të marrte pjesë. Përveç kësaj, CEO i Disney Bob Iger nuk mori pjesë për shkak të një konflikti në oraret.

Trump u tha drejtuesve se shpreson të takohet me ta çdo muaj ose çdo tre muaj duke folur për çështjet e biznesit. Trump vlerësoi gjithashtu raportin premtues për vendet e punës gjatë takimit.

“227.000 vende punë,  frymë e mirë në vend tani”, tha Trump, duke iu referuar fitimeve në muajin Janar. “Mendoj se kjo do të vazhdojë.”

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0