Trajnim "Anglishte Biznesi" - Business Magazine Albania

Trajnim “Anglishte Biznesi”


LEKTORE: Znj. Erin Doak

DATAT: 11-12-13 Dhjetor 2017

ORARI: 16:45-20:30

Ky trajnim ka si qëllim përmirësimin e aftësive të gjuhës angleze të personave që përdorin anglishten në punën e tyre.

Trajnimi zhvillohet me trajnuese Amerikane dhe zgjat tre ditë.
Trajnimi zhvillohet në Gjuhën Angleze, por ka dhe asistencë në gjuhën shqipe.
*Pjesëmarrësit e ndryshëm në këtë trajnim e kanë vlerësuar atë shumë pozitivisht.

QËLLIMI

Objektivi i trajnimit është që pjesëmarrësit të praktikojnë fjalorin dhe fraza lidhur me anglishten e biznesit që i shërbejnë drejtëpërdrejtë në punën e tyre, zhvillimi i kompetencës gjuhësore tek pjesëmarrësit, motivimin e pjesëmarrësve për të treguar progres efektiv dhe praktik në gjuhën angleze, pajisja e pjesëmarrësve me aftësitë komunikuese, të cilat u nevojiten në punën e tyre të përditshme si dhe të menduarit kritik dhe si të përballojnë situata të caktuara.

Kush mund të përfitojë?
* CEO/Menaxherët, të cilët punojnë në një mjedis biznesi, të cilët kanë nevojë të përdorin anglishten në vendin e tyre të punës.
* Menaxherët, të cilët mbajnë lidhje me koleget dhe menaxherët e linjës në gjuhën angleze.
* Profesionistët e biznesit që punojnë në kompani të ndryshme dhe dëshirojnë të përmirësojnë anglishten e tyre për qëllime pune.
* Lektorë që duan të punojnë me nivelin e tyre të gjuhës angleze.
* Të punësuarit në administratë publike.
* Profesionistët e biznesit që kërkojnë të përparojnë në karrierën e tyre duke pasur njohuri funksionale të anglishtes.

Niveli i kërkuar i anglishtes

Kandidatët duhet të kenë minimalisht një nivel të ndërmjetëm ‘Pre-Intermediate‘ të gjuhës angleze.

Metodologjia

Kursi do të jetë shumë interaktiv. Kjo do të thotë që pjesëmarrësit jo vetëm do të dëgjojnë, por edhe do të praktikojnë ato që kanë mësuar. Atyre do t’ju kërkohet që të marrin pjesë dhe ndjekin udhëzimet e trajnuesit.

Pjesëmarrësit do të përdorin 4 aftësitë: lexim, dëgjim, të folur dhe të shkruar, kursi është shumë intensiv dhe do të kërkojë përqendrim të plotë.

LEKTORJA

Znj. Erin Doak është shtetase dhe folëse amerikane e cila ka studiuar në Universitetin e Wyoming, SHBA. Ajo ka eksperiencë në leadership. Në Shqipëri ajo ka zhvilluar një program mbi zhvillimin e aftësive në leadership dhe biznes për gratë shqiptare të quajtur GLOW (Girls Leading Our World). Gjithashtu znj. Doak ka eksperiencë në mësimdhënien e gjuhës angleze profesionale. Ajo ka punuar për Quark Inc.Key Account Sales & Management në Denver, Colorado SHBA ku ka mbajtur marrëdhënie biznesi më kompanitë e mëdha. Vlen të përmendet dhe eksperienca e saj me Universitetin Amerikanë në Bullgari, ku ka trajnuar staf, zhvillimin e kurseve, etj.

Programi

* Struktura e Biznesit
* Mbledhjet; Frazat standarde; Roli i Kryetarit; Axhenda; etj.
* Aftësitë Komunikuese dhe Shërbimit i Klientit
* Shkrimi i E-maileve/ Raporteve
* I foluri në Publik dhe Si të japësh prezantime të suksesshme

PAGESA:

Tarifa e pjesëmarrjes në trajnim është 70 Euro, ku përfshihen të gjitha materialet e punës dhe certifikata në fund të trajnimit.

Për anëtarësinë e DHTIT ky trajnim kushton 20% me pak nga vlera standarde.
Për t’u regjistruar plotësoni formularin e aplikimit përpara datës 8 dhjetor 2017 në adresën e mëposhtme:

Znj. Meggi Zhugli
Tel: + 355 (0) 45 800 934
Cel: + 355 (0) 68 671 5167
E-mail: meggi_zhugli@cci.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0