Top shqiptarët që shkëlqyen në 2019, sipas BusinessMag


Rudina Seseri

Inteligjenca artificiale po na riformulon njohuritë. Çfarë na pret në të ardhmen? Kjo është ajo që Rudina Seseri po mundohet ta zbulojë.

Revista “Women Entrepreneur” ka vlerësuar ish deputeten e Kuvendit të Shqipërisë Rudina Seseri, si një ndër 100 gratë më të fuqishme në botë.

Ajo themeloi kompaninë Glasswing Ventures në vitin 2016, një kompani e cila po ndihmon në ndërtimin e gjeneratës së ardhshme të inteligjencës artificiale. Kompania e saj me vendndodhje në Boston, në vitin 2018 lançoi fondin prej 112 milion dollarësh dhe investoi në 19 biznese.

Lexo: Sipërmarrësja shqiptare Rudina Seseri në listën e 100 grave më të fuqishme në botë

Serena Leka

Për Serena Lekën po flitet shumë në Shqipëri dhe jashtë saj, madje deri në Kinë, për arritjet e kompanisë CELLUGY, ku ajo është bashkëpronare.

Serena fitoi me kompaninë e saj në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë, me ambalazhin ekologjik të CELLUGE. Në eventin prestigjoz, ajo u nderua me çmimin e parë, ndonëse konkurrenca ishte mjaft e fortë.

Për BusinessMag.al Serena tregon rrugëtimin se si ajo dhe kompania CELLUGY arritën të bëhen pjesë e këtij Samiti. Fillimi nis me konkurs në një kompeticion shkencor ndërkombëtar të mbajtur në Gjermani. Mes shumë kompanive të fuqishme botërore ata u vlerësuan me vendin e parë. Fitorja në këtë event u mundësoi marrjen pjesë në samitin e mbajtur në Kinë. Një samit në të cilin ishin konkurruese 50 kompani, shumica lokale, një juri 51% kineze dhe një numër shumë i lartë ndjekësish online.

Lexo: Serena Leka, shqiptarja që triumfoi në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë

Burim Haliti

Burim Haliti është regjisor dhe producent filmi. Ai ka përfunduar Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës për regji filmi dhe gjatë studimeve realizoi çdo vit nga dy filma. Pas diplomimit, Burimi korri sukses duke fituar rreth 20 çmime kinematografike në festivale ndërkombëtare të filmave në Europë dhe në Botë.

Ai është regjisor i serialit vendor “Cimerat”, i cili është transmetuar në Radiotelevizionin 21, ku janë xhiruar 150 episode. Këtë projekt të madh Burimi e ka realizuar që në vitin e dytë të studimeve për regji!

Lexo: Njihuni me regjisorin shqiptar që po fiton çmime ndërkombëtare me filmat e tij

Arta Cika

Arta Çika është doktorante e Shkencave Inxhinierike në Universitetin e Oksfordit. Ajo u përzgjodh mes 100 grave, që morën çmimin e rëndësishëm “TechWoman” në Angli.

Duke u ndierë e vlerësuar për këtë çmim, Arta falenderon të gjithë ata që e mbështetën dhe e votuan. “Dua të falenderoj nga zemra jurinë teknike që më zgjodhi, të gjithë publikun në mbarë botën e veçanërisht atë shqiptar që më votuan. Jam shumë e lumtur për të gjitha mesazhet, vlerësimet dhe mbeshëtetjen që më keni dhënë këto javë”.

Lexo: Arta Çika mes 100 grave që kanë marrë çmimin e rëndësishëm TechWoman

Artes Ferruni

Regjisorja e re, Artes Ferruni ka fituar së fundi çmimin JCS International Young Creatives Aëard në International Emmy® World Television Festival 2019 në New York City, për filmin e saj me metrazh të shkurtër, It starts within (Nis nga brenda).

Përmes një tregimi të shkurtër, ajo trajton një temë të madhe siç është paqja.

“Mund të duket e vështirë të kesh një qëndrim për paqen. Nga t’ia fillosh? Unë zbuloj një përgjigje të thjeshtë, por të rëndësishme për këtë pyetje. Unë besoj se paqja vjen nga brenda dhe vetëm nga atje mund të përhapet më gjerë. ”– tha Artes.

Lexo: Artes Ferruni, shqiptarja e parë që fiton një çmim ndërkombëtar Emmy

Anila Kalleshi

Anila është vlerësimi si një nga 21 femrat më të sukseshme në Shqipëri. Sipas saj, kjo do të thotë që puna e saj e pa lodhshme përgjatë gjithë këtyre viteve, është shpërblyer. Ajo po përjeton së fundi eksperiencën e re të angazhimit në televizion. Ky është një rikthim për të. Mesazhi i saj për lexuesit e BM është, “Mos u fokusoni tek konkurenca, fokusohuni tek vetja juaj. Mos harroni: asgjë nuk vjen gati, duhet shumë punë që të shihni magjinë e suksesit. Kurrë nuk është vonë për të ndjekur ëndrrën tuaj”.

Lexo: Anila Kalleshi, gruaja e triumfeve

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale