Top 8 artikujt më të lexuar të BusinessMag gjatë vitit 2018


Viti 2018 për BusinessMag, median e parë dixhitale fokusuar tek sipërmarrja dhe biznesi rezultoi një vit akoma më i suksesshëm, me rritje të numrit të lexuesve dhe të artikujve të publikuar. BusinessMag ka për qëllim të frymëzojë lexuesit dhe të pasqyrojë dhe promovojë ekosistemin sipërmarrës shqiptar. Ne mbështesim çdo person me ide biznesi dhe u japim atyre shtysë për të kaluar nga idea në veprim.

Businessmag ka sjellë këtë vit histori interesante biznesi, personazhe të suksesshme, sipërmarrës të rinj që kanë dalë në tregun shqiptarë përtej tij.

Në këtë artikull po iu sjellim top 8 artikujt më të lexuar të vitit 2018:

8. Hetem Ramadani: “Të gjithë kemi mundësi të jetojmë 140 vjet”

I ftuar në Startup Grind Tirana, Hetem Ramadani ndau me pjesëmarrësit historinë e tij të jetës si dhe disa këshilla që do të na ndihmojnë të jetojmë më gjatë dhe më të shëndetshëm.

Të mposhtësh sëmundjet pa ilaçe!

Nëse duam të dimë se çfarë gjendjeje shëndetësore kemi sot, duhet bërë analiza se çfarë kemi ngrënë dje (në të shkuarën). Nëse duam të parashikojmë shëndetin për të nesërmen, duhet të mendojmë se çfarë do të hamë sot e çfarë regjimi kemi.”

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/hetem-ramadani-te-gjithe-kemi-mundesi-te-jetojme-140-vjet/

7. 5 Restorantet më të mira në Tiranë, sipas të rinjve

Kur flasim për drekat e darkat jashtë shtëpisë shpesh mendojmë se vlerësimet më të mira vijnë nga njerëz me përvojë e që i vizitojnë shumë restorantet. Por mediat sociale, e në veçanti Instagrami kanë bërë që edhe të rinjtë të shikojnë me vëmendje restorantet në kryeqytet. Në vëmendje të tyre janë kryesisht restorante të tendencave të reja, shumë të ndryshme nga njëra tjetra, me origjinalitet në pjatat e servirura dhe shërbimin.

Duke u bazuar tek niveli i ndjekësve në mediat sociale dhe preferencat e të rinjve në Tiranë, një prej të rinjve Kostandin Feshti sjell 5 restorantet më të mirë  e “trendy” që vlerësohen nga të rinjtë.

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/5-restorantet-me-te-mira-ne-tirane-sipas-te-rinjve/

6. Ku mund të lexoni libra shqip në Internet?

Për shkak se internetit mbërriti vonë në vendin tonë, edhe qasja e masës së gjerë në të ishte mjaft e vonuar. Dhe si për rrjedhojë edhe përmbajtjet në gjuhën shqipe që mund të gjenden në internet janë shumë të kufizuara, në krahasim me ato të gjuhëve të tjera dhe sidomos kur bëhet fjalë për libra.

Falë disa dashamirësve të librave, ne mund të gjejmë në internet një pjesë të bibliotekës shqiptare (ose më mirë ajkën e saj) në formatin e shkarkueshëm pdf i cili mund të aksesohet thuajse nga çdo pajisje elektronike.

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/ku-munde-te-lexoni-libra-shqip-ne-internet/

5. Çfarë mesazhi urimi duhet t’iu dërgoni kolegëve, partnerëve apo klientëve tuaj për Vitin e Ri?

Jeni duke kërkuar për mesazhe urimi që t’iu dërgoni partnerëve tuaj të biznesit, klientëve apo punonjësve tuaj? Business Magazine në këtë artikull ju sjell një përmbledhje të mesazheve që mund të dërgoni për Vitin e Ri. Këto mesazhe janë për të uruar klientët, shefat, kolegët e punës dhe të gjithë ata me të cilët keni bërë biznes, pasi çdo fundvit ne jemi në dilemë dhe të stresuar për mënyrën e formulimit të mesazheve që po dërgojmë.

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/cfare-mesazhi-urimi-duhet-tiu-dergoni-kolegeve-partnereve-apo-klienteve-tuaj-per-vitin-e-ri/

4. 24 rregulla për sukses nga bankieri legjendar i Wall Street

Richard Jenrette, i cili bashkë-themeloi bankën e investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, kaloi katër dekada në Wall Street. Ai vdiq në moshën 89 vjeçare nga kanceri, por la pas një pasuri të madhe duke përfshirë edhe 24 rregulla për sukses në financa dhe në jetë. Lista quhet “Ajo që mësova”.

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/24-rregulla-per-sukses-nga-bankieri-legjendar-i-wall-street/

3. 6 mënyra se si prindërit shkatërrojnë suksesin e fëmijës së tyre

Sjellja prindërore ka një ndikim të madh në mënyrën se si fëmijët zhvillohen duke qenë mjaft të rëndësishëm në suksesin e tyre në të ardhmen. Një studim nga “The Center for Parenting Education” zbuloi se fëmijët janë të ndikuar nga qëndrimi i prindërve, qoftë pozitivisht apo negativisht. Sjellja prindërore është jetike, sepse parashikon se si fëmijët performojnë në fushën e zhvillimit psikosocial, performancës akademike, marrëdhënieve sociale dhe sjelljes ndaj problemeve.

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/6-menyra-se-si-prinderit-shkaterrojne-suksesin-e-femijes-se-tyre/

2. Shqiptarë motivues që duhet të ndiqni në rrjetet sociale

Pranojeni: pjesën më të madhe të kohës, përveçse në punë ju e kaloni në rrjetet sociale. Dhe jo detyrimisht kjo është diçka e keqe. Ajo që shohim, lexojmë apo pëlqejmë, ndikon në formimin tonë dhe është burimi i frymëzimit që na shoqëron. Një shprehje e urtë thotë “Ti je mesatarja e pesë njerëzve me të cilët zgjedh të shoqërohesh”, ndërkohë sot në epokën dixhitale shprehja ndryshon në “Ti je çfarë zgjedh të ndjekësh në rrjetet sociale.”

Rrjetet sociale janë një formë e mirë për të komunikuar, ndarë informacione dhe bashkuar njerëz me të njëjtat interesa. Prandaj, BusinessMag rendit për ju 6 shqiptarët motivues që duhet të ndiqni për t’u motivuar çdo ditë:

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/shqiptare-motivues-qe-duhet-te-ndiqni-ne-rrjetet-sociale/

1. Student, nuk e ke idenë çfarë ke bërë!

Ky fundvit ishte i mbushur me protestat e studenëtve, që filloi si përgjigje ndaj vendimit të qeverisë që detyronte studentët të paguanin tarifa shtesë për provimet e mbartura. Duke marrë shkas nga kjo protestë, Albana Muçaj kryeredaktore pranë revistës sonë realizoi këtë artikull që vetëm brenda pak javës theu rekordet e shikueshmërisë.

Ti sot je Heroi i të riu e të vjetri, që emigroi këto vite për një jetë më të mire jashtë. Je heroi i të riut që po studion jashtë e me zor pret të kthehet në Atdhe të kontribuojë për vendin e tij. Por, mbi të gjitha, je përgjigjia më e mirë për çdonjërin që thotë: “këtij populli i ka vdekur nervi”, “këtu nuk rrihet”, apo “ç’dreqin deshe që u ktheve këtu!”

Për më shumë lexoni artikullin e plotë: https://businessmag.al/student-nuk-e-ke-idene-cfare-ke-bere/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale