Top 10 investimet më të mëdha të Warren Buffett


Berkshire Hathaway i Warren Buffett ka zëvendësuar Wells Fargo si investimin e saj më të madh. Apple mban vendin e parë në portofolin e firmës. Firmat kryesore të investimeve janë të detyruara të zbulojnë pozicionet e tyre çdo tremujor.

Letra vjetore e Buffett për aksionarët është vendosur të publikohet këtë të shtunë.

Lexoni: Warren Buffett flet për Bitcoin: ‘Do të ketë një fund të keq’

Lista top 10 më poshtë renditet në rendin rritës sipas vlerës së tregut të pozicioneve të Berkshire në fund të tremujorit të katërt dhe përfshin fitimet e bëra në atë periudhë. Po ashtu tregon nëse Berkshire bleu më shumë aksione, shiti, ose nuk bëri asgjë.

  • Southwest Airlines

Sektori: Shërbime
Vlera e tregut: 3.12 miliardë dollarë

  • Bank of New York Mellon

Sektori: Financiar
Vlera e tregut: 3.28 miliardë dollarë

  • Moody’s Corporation

Sektori: Shërbimë

Vlera e tregut: $3.64 miliardë dollarë

  • US Bancorp

Sektori: Financiar

Vlera e tregut: $4.67 miliardë dollarë

  • Phillips 66

Sektori: Materiale themelore

Vlera e tregut: $8.16 miliardë dollarë

  • American Express

Sektori: Financiar

Vlera e tregut: $15.06 miliardë dollarë

  • Coca-Cola

Sektori: Të mira konsumi

Vlera e tregut: $18.35 miliardë dollarë

  • Bank of America

Sektori: Financiar

Vlera e tregut: $20.04 miliardë dollarë

  • Wells Fargo

Sektori: Financiar

Vlera e tregut: $27.8 miliardë dollarë

  • Apple

Sektori: Të mira konsumi

Vlera e tregut: $27.98 miliardë dollarë

Lexoni: 10 këshillat më të mira për investimet nga Warren Buffett

Mesa duket mbreti i investimeve nuk i ndahet sektorin financiar.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale