Themeluesi i Twitter dhuron 1 miliard dollarë për të luftuar COVID-19


Themeluesi i Twitter dhe aplikacionit Square, Jack Dorsey deklaroi se do të dhurojë 1 miliard dollarë në përpjekjet për të luftuar pandeminë e koronavirusit, shifër kjo e cila përfaqëson 28% të pasurisë së tij. Ai e dha këtë lajm përmes një postimi në Twitter, duke thënë se nevojat për të përballuar këtë virus të ri janë shumë të mëdha.

Dorsey nuk e specifikoi ekzaktësisht se ku do të dërgohen këto fonde në ndihmë të luftës kundër Covid-19. Në Shtetet e Bashkuara ka një nevojë të menjëhershme për ventilatorë dhe pajisje të tjerë mjekësore mbrojtëse dhe gjithashtu mijëra persona janë duke u përballuar me gjendje të rënduar ekonomike për shkak të papunësisë.

Lexoni: Bëhuni pjesë e eventit virtual Shkodra Digital Weekend

Krijuesi i Twitter shpjegon se për këtë dhurim do të përdoren aksionet e tij në kompaninë Square, të cilat pasi të shiten do të shpërndahen përmes fondacionit “Start Small”.

“Unë shpresoj që të frymëzoj edhe të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë”, tha Dorsey.

Themeluesi i Twitter, 43 vjeç, i bashkohet kwshtu një liste në rritje të njerwzve tw famshwm, udhëheqësve botërorë dhe teknologëve, të cilët janë duke dhuruar një pjesë të pasurisë së tyre për të luftuar përhapjen e koronavirusit dhe efektet e tij.

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka premtuar 30 milionë dollarë në përpjekjet për gjetjen e një ilaçi që do të luftojë këtë virus.

CEO i Amazon, Jeff Bezos ka dhuruar 100 milionë dollarë në bankat e ushqimit në Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar personat që përballen me urinë në këto kohë të vështira.

Lexoni: “Ndihma e Luftës” për bizneset e mëdha: Kredi me interes deri 2.85 % e paga jo më të larta se 150 mijë lekë

Ndërsa shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook premtoi pajisje mjekësore për Italinë e goditur rëndë nga pandemia.

Oprah Winfrey ka dhuruar më shumë se 10 milionë dollarë të pasurisë së saj personale për ndihmën ndaj Covid-19, ndërsa personalitete të tjera të Hollivudit, përfshirë Justin Timberlake, Dolly Parton dhe Rihanna-n, kanë dhënë gjithashtu kontribute.

 The New York Times

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale