Bëhuni pjesë e eventit virtual Shkodra Digital Weekend

Bëhuni pjesë e eventit virtual Shkodra Digital Weekend


Dëshironi të jeni pjesë e aktivitetit më të madh dedikuar inovacionit dhe dixhitalizimit për Shkodrën, por virtualisht në të gjithë botën, ngado që të jeni?

Në kuadër të situatës botërore të krijuar si pasojë e Covid 19, Shkodra Digital Weekend do të zhvillohet virtualisht, sepse çdo pengesë mund të kthehet në mundësi. Përmes këtij formati të ri, Global Digital City synon të provojë edhe një herë ndikimin e digjitalizimit në jetët tona dhe si mund t’i përmirësojë ato. Dixhitalizimi është e ardhmja. Tashmë me këtë event dixhital, Shkodra do jetë njëkohësisht prezente në të gjitha qytetet.

Nëpërmjet platformës Global Digital City synohet sensibilizimi dhe zhvillimi i  qyteteve të Shqipërisë në lidhje me “digital skills” dhe “digital economy”. Vetëm digjitalizimi dhe teknologjia mund të na bëjnë konkurrentë të fuqishëm në tregun global.

Duke synuar krijimin e një ekosistemi më të favorshëm dhe më konkurrues në Shqipëri, qyteti i Shkodrës është duke pritur aktivitetin Shkodra Digital Weekend, por secili mund të marri pjesë virtualisht kudo që ndodhet. Një aktivitet unik që bashkon CEO, politikë-bërës, ekspertë dhe akademikë, organizatat ndërkombëtare, rininë, inovatorët e teknologjisë dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile me synim sjelljen e ndryshimeve pozitive në qytetin e Shkodrës.

Shkodra Digital Weekend është pjesë e aktiviteteve të nismës Global Digital City të ABSA me mbështetjen e VIGAN Group, ICTS-lab, Bashkia Shkodër dhe shumë organizata dhe biznese të tjera. Nëpërmjet Shkodra Digital Weekend synohet të sillen mbi 20 folës dhe me mijëra ndjekës në një skenë dedikuar inovacionit dhe digjitalizimit.

Në këtë aktivitet mund të jeni pjesëmarrës në diskutimet me mentorët më të suksesshëm të biznesit në Shqipëri. Por gjithashtu mund të merrni pjesë duke qenë ju prezantuesi i një ideje biznesi “start-up”. Idetë më të suksesshme mund të fitojnë bursa, financim, konsulencë apo mbështetje të formave nga më të ndryshmet.

Eventi do të zhvillohet të shtunën më 11 prill 2020, ora 10 PD – 4:30 MD.

Nëse dëshironi të merrni pjesë plotësoni formularin duke klikuar këtu.

Nëse doni të njiheni më shumë me Global Digital City klikoni këtu.
Mund të kontaktoni në:
Cel: +355693302026
Email: info@glogabdigitalcity.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0