Të mbash shpinën drejt. Ja përse është e rëndësishme për shëndetin.


Mënyra e të qëndruarit ulur ose në këmbë dhe ecja janë një pjesë e rëndësishme e një stili të shëndetshëm jetese. Njerëzit zakonisht nuk i kushtojnë vëmendje mënyrës se si ecin dhe qëndrojnë, duke anashkaluar kështu rëndësinë që pozicionimi i trupit ka në shëndet. Mësoni më poshtë të renditura nga AgroWeb.org ndryshimet që ndodhin në organizëm kur ju ruani pozicione korrekte të trupit.

Lexo: BE mobilizon një paketë prej 410 milionë euro për Ballkanin Perëndimor. Shqipëria përfiton 50.7 milionë euro

Do të keni më shumë energji:

Qëndrimi drejt e lejon diafragmën të punojë në mënyrë më efikase. Frymëmarrja është më e lehtë dhe jo e stërmunduar, thonë studimet. Nëse ju qëndroni të përkulur përpara kompjuterit apo tryezës së punës, do të keni vështirësi në frymëmarrje.

Kraharori nuk zgjerohet siç duhet në çdo frymë dhe kapaciteti i mushkërive është i ulët. Nëse frymëmarrja është në ritmet e duhura, organizmi merr më shumë oksigjen dhe nxjerr më shumë dioksid karboni, thonë ekspertët.

Do të digjni më shumë kalori:

Pozicioni i duhur i trupit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe sasinë e oksigjenit që futet në organizëm. Pozicioni i duhur i gjymtyrëve dhe qëndrimi drejt ju ndihmon të humbisni më shumë kalori, sidomos nëse kryeni aktivitet të rregullt fizik.

pak dhimbje koke:

Mënyra se si qëndroni ose e mbani trupin luan një rol vendimtar në shfaqjen e dhimbjeve të kokës. Këto dhimbje shfaqen si pasojë e kontraktimeve të qafës, shpinës ose nofullës. Nëse ju qëndroni me shpatulla dhe kokë të përkulur përpara, do të keni më shumë dhimbje të tilla koke.

AgroWeb.org ju këshillon të siguroheni që t’i mbani shpatullat gjithnjë drejt dhe paralel me kokën. Herë pas here, lëvizini shpatullat nga mbrapa që të parandaloni kontraktimet.

Lexo: Lulëzon tregtia online. Ja lista e subjekteve ku mund të porosisni online

Gjymtyrët kanë nevojë për ajër:

Qafa, shpatullat dhe muskujt përreth vuajnë pjesën më të madhe të dhimbjes që shkakton qëndrimi i keq. Sa më shumë të zgjasë kontraktimi i muskujve aq më të forta do të jenë problemet shëndetësore afatgjata.

Nëse nuk e rregulloni pozicionin e trupit, atëherë përgatituni të vuani nga dhimbjet e mesit dhe problemet me kockat më vonë.

pak stres:

Studimet kanë treguar, se nëse qëndroni ulur dhe drejt, do të ndiheni më pak të stresuar. Njerëzit që mbajnë një qëndrim të drejtë të trupit, janë më energjikë dhe të ndihen më të fortë.

Njerëzit që qëndrojnë shtrembër ose kanë tendencën të kërrusen e të përkulen më shumë përpara janë nervozë, të përgjumur dhe të stresuar. Mënyra si qëndroni ka shumë të bëjë me mënyrën se si organizmi përballet me situate stresuese.

Burimi: Agroweb

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale