BE mobilizon një paketë prej 410 milionë euro për Ballkanin Perëndimor. Shqipëria përfiton 50.7 milionë euro


BE-ja po mobilizon një paketë prej më shumë se 410 milionë euro asistencë financiare dypalëshe të rialokuar për të mbështetur Ballkanin Perëndimor gjatë emergjencës së Koronavirusit.

Lexo: Foto të qyteteve të shkretuara në tërë globin si pasojë e Covid-19

Në një postim në Facebook, European Union in Albania ka deklaruar se Bashkimi Europian ka mobilizuar një paketë prej më shumë se 410 milionë euro për Ballkanin Perëndimor.

Nga kjo paketë ndihme do të përfitojë Shqipëria, Kosova, Bosnje Hercegovina, Mali i Zi, Serbia dhe Maqedonia e Veriut.

Kjo paketë do të ndahet në këtë mënyrë:

  • 38 milionë euro do të shkojnë për financimin e menjëhershëm për të adresuae nevojat më të ngutshme për pajisje mjekësore dhe mbrojtje.
  • 374 milionë euro do të shkojnë për sistencë afatshkurtër deri afatmesme, për të mbështetur rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike të rajonit.
  • Pjesa tjetër do të shkojë për sigurimin e fluksit të mallrave thelbësore, duke zgjeruar “Korsitë e Gjelbra” brenda rajonit.

Shqipëria: 4 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 46.7 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike.

Kosova: 5 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 63 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike.

Maqedonia e Veriut: 4 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 62 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike

Bosnje Hercegovina: 7 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 73.5 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike

Mali i Zi: 3 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 50 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike

Lexo: OBSH: Qëndroni të shëndetshëm në shtëpi

Serbia: 15 milionë euro në mbështetjen e menjëhershme për sektorin e shëndetësisë. 78.4 milionë euro në mbështetje të rimëkëmbjes sociale dhe ekonomike

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale