Delegacioni i bizneseve kosovare promovon Kosovën në Edicionin e 9-të të “Promote” në Yaounde, Kamerun - Business Magazine Albania

Delegacioni i bizneseve kosovare promovon Kosovën në Edicionin e 9-të të “Promote” në Yaounde, Kamerun

Delegacioni i bizneseve kosovare promovon Kosovën në Edicionin e 9-të të “Promote” në Yaounde, Kamerun

Delegacioni i bizneseve kosovare i udhëhequr nga Florin Lata, nga Shoqëria a Avokateve; “Vokshi & Lata” dhe Besnik Sylejmani nga kompania “Hoja” se bashku me biznese nga Kosova, patën kënaqësinë të vizitojë edicionin e 9-të të Promote në Yaounde, Kamerun.

Takimet frytdhënëse nuk ishin kufizuar vetëm në bizneset lokale, ato janë zgjeruar edhe në sektorin publik.

Gjatë vizitës midis 17 dhe 22 Shkurtit, delegacioni i biznesit kosovar ka pasur nderin të takohet me individë të nderuar duke përfshirë: Ministrin e Tregtisë, Luc Magloire Atangana Mbarga, ministrin e Edukimit Bazik, profesori Laurent Serge Etoundi Ngoa, kryetarin e Yaoundé (II), Z. Yannick Ayissi, zv/presidenten e FECAFOOT, Céline Eko Mendomo.

Pas vizitës në Yaounde, një pjesë e delegacionit vizitoi qytetin kryesor ekonomik Douala, ku zhvilluan takime me zyrtarët doganorë të Portit dhe përfaqësues të bizneseve vendase dhe të shteteve fqinje.

Edhe pse kjo ishte një vizitë biznesi, delegacioni i biznesit ka treguar arritjet që Kosova ka arritur që nga pavarësia e saj.

Kameruni ende nuk ka njohur pavarësinë e Kosovës, megjithatë, këto takime biznesi si dhe takimet me zyrtarë qeveritarë ishin një mundësi e madhe për të promovuar Kosovën si një shtet i pavarur.

Lexo edhe:Prestigjozia “Cromos”: “Vizitoni Shqipërinë, shtëpinë e vendeve të shumta arkeologjike dhe trashëgimisë historike!”

Mundësitë në Afrikë janë të shumta dhe është një hap i guximshëm për bizneset kosovare të eksplorojnë këto tregje në zhvillim.

Bizneset Kosovare të cilat prezantuan produktet e tyre ishin:

Shoqëria e avokateve “Vokshi & Lata”,

Kompania e konsulentësh “Hoja”,

“Famis-Co”,

“InfinitNetwork”,

“Butterfly”, dhe

“Jaffa Plus”.

telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0