OBSH: Qëndroni të shëndetshëm në shtëpi


Organizata Botërore e Shëndetësisë në këtë kohë pandemie ka këshilluar vazhdimisht njerëzit që janë në vetëkarantinim, personat e prekur nga Covid-19, të moshuarit, gratë shtatzana, fëmijët.

Lexo: Europa merr frymë nga ajri i pastër, në këtë kohë pandemie

Në disa postime në Facebook, OBSH na udhëzon sesi të qëndrojmë të shëndetshëm në shtëpi:

  • Ushtrimet e aktivitetit fizik, që mund t’i gjeni në internet janë një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar aktiv, ndërsa jeni në karantinë.
  • Gjeni kohën për t’u relaksuar, duke marrë në konsideratë meditimin, frymëmarrjen e thellë dhe teknikat e tjera të relaksimit për të reduktuar stresin.
  • Nëse jeni duke punuar nga shtëpia, përpiquni të bëni pushime dhe të lëvizni çdo 30 minuta. Gjatë kësaj kohe ju mund të: ngjisni dhe zbrisni shkallët, kryeni disa ushtrime të tipit stretching, kërceni me muzikë për disa minuta, kontrolloni burimet online për t’u njohur me ide të reja.
  • Kujdesuni që të përshtatni tavolinën tuaj të punës, duke përdorur një tavolinë të lartë ose duke vendosur librat një mbi një. Ju mund ta ndërprisni qëndrimin ulur dhe të ngriheni në këmbë teksa punoni në kompjuter ose telefon, apo teksa shikoni edhe televizor.
  • Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar! Shmangni pirjen me tepri të: kafes së fortë, çajit të fortë, pijeve me sheqer dhe pijeve energjike.
  • Shmangni duhanpirjen, pasi ju dëmton mushkëritë dhe ju bënë më të cënueshëm ndaj Covid-19.
  • Pirja e alkolit nuk ju mbron nga Covid-19. Konsumi i shpeshtë apo me tepri mund të rrisë rrezikun për probleme shëndetësore.

Lexo: Foto të qyteteve të shkretuara në tërë globin si pasojë e Covid-19

Këto udhëzime u drejtohen njerëzve të cilët janë vetëkarantinuar, janë pa simptoma apo diagnozë të sëmundjeve akute respiratore dhe nuk duhet të zëvëndësojnë këshillat mjekësore në rast të ndonjë komplikacioni shëndetësor.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale