Europa merr frymë nga ajri i pastër, në këtë kohë pandemie

Europa merr frymë nga ajri i pastër, në këtë kohë pandemie


Ndërsa vendet europiane nën bllokim kanë ngadalësuar qarkullimin e zakonshëm dhe prodhimin për të luftuar pandeminë e koronavirusit, ndotja atmosferike duket se është zvogëluar.

Lexo: Diçka e pazakontë po ndodh në Suedi, në këtë kohë pandemie, ndryshe nga gjithë Europa

Megjithëse është shumë herët për të vlerësuar efektet e saj në planin afatgjatë, fotografitë që vijnë nga satelitët tregojnë qartë ndryshimin e përqendrimit të emetimeve të gazrave serë në Francë, Itali dhe Spanjë përgjatë Marsit, raportoi AFP.

Në shkurt, Nasa tregoi se si emetimet e gazit ranë në mënyrë drastike në Wuhan, epiqendra e epidemisë. Nga e kuqja, portokalli, harta e Kinës u kthye në blu.

 

Agjensia Europiane e Hapësirës ka vëzhguar të njëjtin fenomen në Itali që nga fillimi i marsit pasi kombi ka qenë nën bllokim që nga 9 mars. Sipas Agjencisë Euopiane të Mjedisit, qytetet spanjolle si Madridi dhe Barcelona janë duke ndjekur të njëjtin model, dhe gjithashtu kanë qenë nën masa të rrepta të kufizimit që nga mesi i marsit.

Rënie të tilla radikale janë të pashembullt. “Është hera e parë që kam parë një ndryshim kaq të rëndësishëm në një rajon kaq të madh të lidhur me një ngjarje,” tha Fei Liu, një studiues në Agjencinë e Hapësirës së Shteteve të Bashkuara, rreth Kinës.

Edhe gjatë krizës ekonomike në 2008-2009, ulja “kishte qenë më e vazhdueshme me kalimin e kohës”, shtoi Alberto González Ortiz, specialist i cilësisë së ajrit në Agjencinë Europiane të Mjedisit.

Në Italinë veriore, “nivelet mesatare të përqendrimit tëemetimit të gazrave janë ulur përgjysmë,” vuri në dukje Vincent-Henri Peuch, nga programi Europian i monitorimit të Kopernikut.

Lexo: Foto të qyteteve të shkretuara në tërë globin si pasojë e Covid-19

Cili është ndikimi i një ndarje të tillë mbi popullatën?

Sipas një studimi të fundit, ndotja e ajrit shkakton 8.8 milion vdekje të parakohshme në vit në të gjithë botën. Ndotja me grimca të imët shkakton acarime të syve dhe fytit dhe shqetësim të frymëmarrjes. Ndotja gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje kronike, respiratore ose kardiovaskulare ose kancer të mushkërive. Prandaj bllokimi mund të “zvogëlojë efektet inflamatore”, shpjegojnë ekspertë, për më tepër pasi cilësia e ajrit brenda shtëpive varet shumë nga ajri që vjen nga jashtë.

Burimi: EuroNews

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0