Europa merr frymë nga ajri i pastër, në këtë kohë pandemie


Ndërsa vendet europiane nën bllokim kanë ngadalësuar qarkullimin e zakonshëm dhe prodhimin për të luftuar pandeminë e koronavirusit, ndotja atmosferike duket se është zvogëluar.

Lexo: Diçka e pazakontë po ndodh në Suedi, në këtë kohë pandemie, ndryshe nga gjithë Europa

Megjithëse është shumë herët për të vlerësuar efektet e saj në planin afatgjatë, fotografitë që vijnë nga satelitët tregojnë qartë ndryshimin e përqendrimit të emetimeve të gazrave serë në Francë, Itali dhe Spanjë përgjatë Marsit, raportoi AFP.

Në shkurt, Nasa tregoi se si emetimet e gazit ranë në mënyrë drastike në Wuhan, epiqendra e epidemisë. Nga e kuqja, portokalli, harta e Kinës u kthye në blu.

 

Agjensia Europiane e Hapësirës ka vëzhguar të njëjtin fenomen në Itali që nga fillimi i marsit pasi kombi ka qenë nën bllokim që nga 9 mars. Sipas Agjencisë Euopiane të Mjedisit, qytetet spanjolle si Madridi dhe Barcelona janë duke ndjekur të njëjtin model, dhe gjithashtu kanë qenë nën masa të rrepta të kufizimit që nga mesi i marsit.

Rënie të tilla radikale janë të pashembullt. “Është hera e parë që kam parë një ndryshim kaq të rëndësishëm në një rajon kaq të madh të lidhur me një ngjarje,” tha Fei Liu, një studiues në Agjencinë e Hapësirës së Shteteve të Bashkuara, rreth Kinës.

Edhe gjatë krizës ekonomike në 2008-2009, ulja “kishte qenë më e vazhdueshme me kalimin e kohës”, shtoi Alberto González Ortiz, specialist i cilësisë së ajrit në Agjencinë Europiane të Mjedisit.

Në Italinë veriore, “nivelet mesatare të përqendrimit tëemetimit të gazrave janë ulur përgjysmë,” vuri në dukje Vincent-Henri Peuch, nga programi Europian i monitorimit të Kopernikut.

Lexo: Foto të qyteteve të shkretuara në tërë globin si pasojë e Covid-19

Cili është ndikimi i një ndarje të tillë mbi popullatën?

Sipas një studimi të fundit, ndotja e ajrit shkakton 8.8 milion vdekje të parakohshme në vit në të gjithë botën. Ndotja me grimca të imët shkakton acarime të syve dhe fytit dhe shqetësim të frymëmarrjes. Ndotja gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje kronike, respiratore ose kardiovaskulare ose kancer të mushkërive. Prandaj bllokimi mund të “zvogëlojë efektet inflamatore”, shpjegojnë ekspertë, për më tepër pasi cilësia e ajrit brenda shtëpive varet shumë nga ajri që vjen nga jashtë.

Burimi: EuroNews

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale