Kosova përuron "Murin e Nderit" për 23 shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit - Business Magazine Albania

Kosova përuron “Murin e Nderit” për 23 shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit

Kosova përuron 'Murin të Nderit' për 23 shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit

Në Kosovë, një statujë me emrat e 23 shqiptarëve që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, është inauguruar në kryeqytet, Prishtinë. Statuja “Muri i Nderit” është vendosur në një park në Prishtinë në prani të disa prej shpëtimtarëve. pasardhësit, liderët politikë dhe ambasadorët e SHBA-së dhe Gjermanisë.

Rreth 500 hebrenj jetuan në Kosovë, atëherë pjesë e ish-Jugosllavisë, në fillim të luftës. Shumë u arrestuan, u deportuan në burgjet e afërta ose kampet e menaxhuara nga nazistët dhe pothuajse gjysma e tyre vdiqën. Shqiptarët vendas ndihmuan shumë hebrenj të arratiseshin, duke i çuar zakonisht në Shqipërinë fqinje.

Stërgjyshi i Lekë Rezniqit, Arslani, shpëtoi mjekun hebre Chaim Abrabanel, i cili punonte në Shkup, tani në Maqedoninë e Veriut. Arslan Rezniqi e strehoi atë dhe punoi me një shqiptar tjetër, Arif Alickaj, për të përgatitur dokumente false dhe për ta çuar Abrabanelin të sigurt në Shqipëri. “Kjo tregon vetëm shembullin e veçantisë së shpëtimit shqiptar,” tha Leke Rezniqi për Associated Press. “Ai premtoi me nivelin më të lartë të premtimit, konceptin e besës, që do të thotë se nuk e tradhtoni kurrë atë premtim, edhe pse do të duhet të sakrifikoni familjen tuaj.”

Në vitin 2008, Arslan Rezniqi ishte kosovari i parë që u përfshi në listën “Righteous Among the Nations” nga Yad Vashem për shpëtimin e hebrenjve nga Holokausti. Që nga viti 2021, Leke Rezniqi jeton në Haifa të Izraelit. Mbesa e Abrabanel Rachel-Shelly Levy-Drummer e ndihmoi atë të emigronte dhe të fitonte nënshtetësinë izraelite.

Sot, 56 hebrenj jetojnë në qytetin perëndimor të Kosovës, Prizren.

Statuja tregoi se “përkujtimi i atyre që rrezikuan jetën për të shpëtuar njerëzit e tjerë është një traditë që përkujton një dritë të rrallë, të ndritshme në një nga periudhat më të errëta të historisë njerëzore”, sipas kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Avner Shalev, ish-kreu i Memorialit të Holokaustit Yad Vashem, i konsideroi shqiptarët si “një rast unik në historinë e Luftës së Dytë Botërore.”  Përjashtimi i vetëm ishte “në territoret ku jetonin shqiptarët: kishte më shumë hebrenj pas luftës sesa në fillim të luftës”, tha ai, duke shtuar se kjo duhet t’u tregohet brezave.

Kosova dhe Izraeli vendosën të vendosin lidhje diplomatike në një samit Kosovë-Serbi të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë në shtator 2020 nga SHBA-të e atëhershme. Presidenti Donald Trump.

Lexo edhe:Shqiptarët ikin, të huaj vijnë. “Kërkohet punonjës”, njoftimi fiks në bizneset e tregtisë dhe shërbimit 

Kosova ishte vendi i parë evropian dhe vendi i parë me shumicë myslimane që themeloi ambasadën e saj në Jerusalem, pas SHBA-së dhe Guatemalës. Ceremonia e hapjes u mbajt në mars 2021.

Izraeli është vendi më i fundit që e ka njohur Kosovën pasi Parlamenti i Prishtinës shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, nëntë vjet pasi NATO kreu një fushatë sulmi ajror 78-ditor kundër Serbisë për të ndaluar një goditje të përgjakshme kundër shqiptarëve etnikë në Kosovë.

Shumica e vendeve perëndimore e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, por Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina nuk e kanë njohur.

independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0