Stilisti Pier Cardin vdes në moshën 98 vjeç duke lënë pas një ndikim global në modë - Business Magazine Albania

Stilisti Pier Cardin vdes në moshën 98 vjeç duke lënë pas një ndikim global në modë

Stilisti Pierre Cardin vdiq në moshën 98 vjeçare. Prej më shumë se shtatë dekadash në mode, ai i solli format gjeometrike në alta moda dhe vuri emrin e tij në gjithçka, nga veshjet te mobiljet, parfumi dhe aksesorë si stilolapsat.

Akademia Franceze e Arteve të Bukura ka shkruar se, “Është me trishtim të madh që anëtarët e Akademisë së Arteve të Bukura njoftojnë vdekjen e anëtarit të tyre Pierre Cardin”.

Cardin vdiq në një spital në Neuilly në perëndim të Parisit, i tha familja e tij Agence France-Presse.

Djali i një tregtari të pasur të verës, Cardin lindi pranë Venedikut më 2 korrik 1922. Ai dhe familja e tij u transferuan në Francë në moshën 2 vjeçare. Cardin ishte vetëm 14 vjeç kur filloi si një nxënës rrobaqepës. Në moshën 23 vjeçare ai u transferua në Paris, ku studioi arkitekturë dhe punoi me shtëpinë e modës “Paquin”, më vonë me Elsa Schiaparelli. Në Paris, ai u takua me regjisorin e filmit Jean Cocteau dhe ndihmoi në hartimin e maskave dhe kostumeve për filmin e vitit 1946 “La Belle et La Bete”.

Lexo: Koleksioni i parë i modës në botë krijuar nëpërmjet një smartfoni

Ai u zhvendos në Christian Dior në 1946, duke punuar si një modelues në modën femërore “Neë Look” të pas Luftës së Dytë Botërore. Pas 4 vitesh hapi shtëpinë e tij të modës, duke modeluar kostume për teatër.

Në 1957 ai udhëtoi drejt Japonisë,duke u bërë një nga dizenjuesit e parë europian që eksplorontë ndikimin aziatik. Po atë vit, ai hapi një tjetër dyqan në Paris, kësaj radhe për burra dhe e quajti Adam, duke sjellë lidhëse me ngjyra dhe bluza të printuara.

“Para meje, asnjë design nuk ka bërë veshje për burra, përjashtuar rrobaqepësit”, tha Cardin në një intervisë të vitit 2009. “Sot imazhi I dizenjuesve është më shumë i fokusuar tek burrat se te gratë, mirë apo keq. Kështu, unë isha mirë 40, 50 vite më parë”.

“Para meje, asnjë design nuk ka bërë veshje për burra, përjashtuar rrobaqepësit”, tha Cardin në një intervisë të vitit 2009. “Sot imazhi i dizenjuesve është më shumë I fokusuar tek burrat se te gratë, mirë apo keq. Kështu, unë isha mirë 40, 50 vite më parë”.

Stilimet e tij janë veshur nga emrat më të njohur si: Eva Peron, Rita Hayworth, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Jeanne Moreau, Mia Farrow dhe Jacqueline Kennedy.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0