Spanja e ndalon Metën të lëshojë funksione zgjedhore në Facebook dhe Instagram për shkak të frikës së privatësisë - Business Magazine Albania

Spanja e ndalon Metën të lëshojë funksione zgjedhore në Facebook dhe Instagram për shkak të frikës së privatësisë

aplikacion

Metës i është ndaluar të lançojë funksione në Facebook dhe Instagram që do të kishin mbledhur të dhëna për votuesit në Spanjë duke përdorur rrjetet sociale përpara zgjedhjeve evropiane të muajit të ardhshëm. Autoriteti vendor i mbrojtjes së të dhënave, AEPD, ka përdorur fuqitë e urgjencës për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve lokalë. Meta konfirmoi se ka respektuar urdhrin, i cili mund të zgjasë deri në tre muaj.

Në një deklaratë për “masën paraprake”, AEPD shkroi se ka urdhëruar Metën të pezullojë zbatimin e veçorive të Njësisë së Informacionit të Ditës së Zgjedhjeve dhe të Informacionit të Votuesve në Spanjë, duke ndaluar “mbledhjen dhe përpunimin e të dhënave të nënkuptuara nga përdorimi i tyre”, siç thotë ajo.

AEPD po përdor fuqitë emergjente të përfshira në Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të Evropës (GDPR) për të vepruar ndaj shqetësimeve lokale. Mbikëqyrësi kryesor i mbrojtjes së të dhënave të Meta-s për GDPR është Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave, por rregullorja e pan-EU fuqizon çdo autoritet për mbrojtjen e të dhënave të veprojë aty ku shohin rreziqe urgjente për përdoruesit në territorin e tyre.

DPA spanjolle është e shqetësuar se tiparet e planifikuara të Metës në lidhje me zgjedhjet do të shkelnin GPDR, duke përfshirë ligjshmërinë e përpunimit dhe kërkesat për minimizimin e të dhënave. Pikëpamjet politike klasifikohen si të dhëna të “kategorisë së veçantë” sipas rregullores pan-EU, e cila kërkon një shirit më të lartë për marrjen e pëlqimit të qartë nga përdoruesi për përpunim.

Sipas AEPD, Meta synon të përpunojë të dhëna personale duke përfshirë emrin e përdoruesit, adresën IP, moshën, gjininë dhe informacionin se si përdoruesi ndërvepron me funksionet e lidhura me zgjedhjet.

“Agjencia konsideron se mbledhja dhe ruajtja e të dhënave të planifikuara nga kompania do të rrezikonte seriozisht të drejtat dhe liritë e përdoruesve të Instagram dhe Facebook, të cilët do të shihnin një rritje të vëllimit të informacionit që ajo mbledh rreth tyre, duke lejuar krijimin e profileve më komplekse, të detajuara dhe shteruese, duke gjeneruar trajtime më ndërhyrëse. Vënia e të dhënave që mund të jenë personale në dispozicion të palëve të treta do të përfshinte një ndërhyrje joproporcionale në të drejtat dhe liritë e palëve të interesuara. Kjo humbje e kontrollit paraqet një rrezik të lartë që këto të dhëna të përdoren nga kontrollues të panjohur dhe për qëllime jo eksplicite”, shkruan autoriteti.

Meta u kontaktua për një përgjigje për veprimin e AEPD-së. Zëdhënësi Matthew Pollard ka dhënë këtë deklaratë: “Mjetet tona zgjedhore janë krijuar shprehimisht për të respektuar privatësinë e përdoruesve dhe në përputhje me GDPR. Ndërsa nuk jemi dakord me vlerësimin e AEPD-së në këtë rast, ne kemi bashkëpunuar me kërkesën e tyre.”

DPA spanjolle tha se Meta ka planifikuar të lançojë veçoritë lidhur me zgjedhjet që po bllokon për të gjithë përdoruesit e shërbimeve të saj me të drejtë vote në zgjedhjet evropiane, përveç Italisë, ku autoriteti i mbrojtjes së të dhënave ka tashmë një procedurë të hapur për këtë çështje.  Në vitin 2022, PDSH-ja italiane përdori gjithashtu një procedurë urgjente për të kërkuar informacion nga Meta në lidhje me masat që po merrte rreth zgjedhjeve të përgjithshme në vend.

Meta është nën vëzhgim edhe nga Komisioni Evropian në lidhje me gatishmërinë e tij për zgjedhjet e ardhshme të BE-së në fillim të muajit të ardhshëm. Në prill, Komisioni hapi një hetim për Facebook dhe Instagram sipas Aktit të Shërbimeve Dixhitale të bllokut, duke thënë se dyshon se platformat kanë thyer rregullat e integritetit zgjedhor për platformat më të mëdha.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0