Sipërmarrësit më të pasur në botë ndajnë sekretet për një martesë të suksesshme


Martesa kërkon shumë përkushtim. Por këto çifte vërtetojnë shprehjen se pas një burri të sukesshëm qëndron një grua e fortë dhe e përkushtuar, pra e suksesshme.

Atëherë si ja kanë dalë emrat më të mëdhenj në fushën e biznesit të menaxhojnë marrdhëniet e tyre ndërkohë që drejtojnë kompani gjigande?

Përgjigjia është, varet. Asnjë marrdhënie nuk është e njëjtë dhe çifte të ndryshme përdorin strategji të ndryshme për të ruajtur shkëlqimin e tyre.

Njerëzit më të pasur të planetit Jeff Bezos dhe Bill Gates ja kanë dalë të jenë të martuar prej 20 vitesh.

Hidhini një sy disa strategjive që kanë përdorur disa prej emrave më të mëdhenj në fushën e biznesit për marrëdhëniet e tyre.

Barazia dhe bashkëpunimi janë dy pika të forta për çdo martesë. Por kur Bill dhe Melinda Gates fillimisht filluan të takoheshin, ata nuk ishin në të njëjtën fushë. Ai ishte drejtori ekzekutiv dhe themeluesi i Microsoft-it, ndërsa ajo ishte një menaxhere produktesh në kompani. Melinda më vonë tha se marrëdhënia me burrin e saj prej 23 vjetësh ka ndryshuar me kalimin e kohës.

“Na u desh të ndryshonim për të qenë të barabartë,” tha ajo për Fortune. “Nuk është diçka që ndodh brenda natës, por ne jemi të dy të përkushtuar ndaj marrdhënies tonë.” Sot, çifti drejton së bashku organizatën e tyre filantropike.

Shumë analistë besojnë se Amazon është në rrugën për t’u bërë kompania e parë një bilionë dollarëshe. Gjithsesi, themeluesi i Amazon Jeff Bezos dhe gruaja e tij noveliste MacKenzie kanë “një familje normale, shumë të lidhur me njëri tjetrin, dhe kjo është thuajse jonormale,” sipas Vogue.

Deri në vitin 2013, MacKenzie i çonte vet fëmijët në shkollë dhe Jeff në punë me Hondën e tyre. Edhe sot, CEO i Amazon asnjëherë në planifikon takime në mëngjes sepse këtë kohë ai ja dedikon gruas së tij prej 24 vitesh. Gjatë një interviste me vëllain e tij Mark, ai ka thënë se nuk e kontrollon telefonin kur është me familjen e tij. Të qenit i thjeshtë është objektivi kryesor i marrdhënies Bezos.

Warren Buffet kryetari i Berkshire Hathaway nuk ka bërë një dasmë tradicionale. Në vitin 2006 ai u martua me Astrid Menks, dy vite pas vdekjes së grua së tij të parë Susan. Ata shkon shumë mirë më njëri tjetrin dhe shkënmbenin kartolina urimi gjatë festave midis tyre Warren, Susan, dhe Astrid.

Edhe pse nga jashtë kjo marrdhënie mund t’ju duket e çuditshme nga jashtë, ajo funksionoi për ata që ishin të përfshirë në të. “E pazakonta nuk është detyrimisht diçka e keqe,” thotë vajza e Buffett, Susie Buffettt për New York Times. “Më shumë njerëz duhet të kenë martesa të pakushtëzuara.”

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale