Si të rrisni kreativitetin e punonjësve tuaj?


Në çdo lloj pune, gjithnjë ka hapësirë për kreativitet dhe inovacion. Nuk është vetëm arti apo teknologjia që duhet të jetë krijuese dhe inovative. Edhe në kontabilitet ka mënyra për të qenë më krijues. Për shembull; Ju mund të bëni prezantime më kreative. Për këtë arsye, nëse dëshironi që punonjësit tuaj të jenë më krijues, provoni rekomandimet e mëposhtme në punë.

1. Punësoni njerëz të ndryshëm

Njerëz të ndryshëm me prejardhje të ndryshme shohin gjëra nga një këndvështrim tjetër. Si rezultat, kur ata përpiqen të zgjidhin diçka, dalin me zgjidhje të ndryshme. Prandaj, nëse punësoni njerëz të ngjashëm me arsim të ngjashëm dhe vlera kulturore të ngjashme, mund të humbisni mundësitë e ndryshme. Për këtë arsye, përpiquni të punësoni individë që vijnë nga vende të ndryshme, të cilët janë në stade të ndryshme të jetës së tyre për të rritur kreativitetin e kompanisë tuaj.

Lexoni: 5 mënyra për t’i frymëzuar me kreativitet punonjësit tuaj

2. Largohuni nga zyra

Sidomos në qoftë se moti është i këndshëm, atëherë merrni ekipin tuaj jashtë zyrës për një takim apo për një ide. Ju nuk keni nevojë t’i çoni ata larg. Mund të shkoni edhe në një lulishte dhe të uleni aty. Duke pasur ajër të pastër hap mendjen tuaj dhe ju ndihmon të mendoni më mirë. Kështu, punonjësit tuaj mund të frymëzohen dhe të gjejnë ide të reja.

3. Plan të hapur

Kini një plan të hapur në zyrë. Gjithashtu, përpiquni të keni një plan ku grupe të ndryshme do të angazhohen me njëri-tjetrin. Disa vende të punës kërkojnë që punonjësit e tyre të ulen në tryeza të ndryshme çdo ditë, në mënyrë që të mund të takohen me njerëz të rinj, të mësojnë prej tyre dhe të ndajnë njohuritë e tyre me ta. Për këtë arsye, bashkëpunimi dhe kreativiteti midis punonjësve rritet.

4. Provoni takime “stand-up”

Në këto takime ju jeni më të fokusuar në temë, sepse nuk hutoheni nga kompjuterat ose telefonat. Kur jeni më të fokusuar, koha e takimit bëhet më e shkurtër, duke ju lejuar të përdorni atë kohë shtesë për diçka tjetër. Gjithashtu, niveli i energjisë së trupit tuaj është krejtësisht ndryshe nga ai kur jeni ulur. Ky lloj qëndrimi ju bën më energjik dhe më të gatshëm. Si rezultat, truri juaj mendon më shpejt dhe kreativiteti juaj rritet.

Lexoni: Ritualet e padukshme që ju ndihmojnë për punë kreative

5. Bëni një dhomë frymëzimi në zyrë.

Ndërtoni një dhomë frymëzimi ndryshe nga çdo dhomë tjetër në zyrë, kështu që kur punonjësit tuaj të duan të marrin pushim ose të kenë nevojë për frymëzim, ata mund të shkojnë në këtë dhomë dhe të rifreskojnë mendjet e tyre. Gjithashtu, bëjeni këtë dhomë sociale në mënyrë që punonjësit tuaj të mund të mblidhen së bashku dhe të kenë një pushim dreke ose kafe. Është mirë ta dekoroni këtë dhomë me një dizajn inovativ për të reflektuar ndjenjën krijuese.

burimi: Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale