Si të reduktoni "fajin e produktivitetit" - Business Magazine Albania

Si të reduktoni “fajin e produktivitetit”

Faji i produktivitetit është një mentalitet që e bën një person të ndihet keq për veten e tij, sepse nuk punon mjaftueshëm dhe nuk është në gjendje të arrijë 100% objektivat që ai i vendos vetes çdo ditë. Kjo ndjenjë faji çon në mendime komplekse. Ju mund të ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm të mirë ose sikur jeni të paaftë. Kjo mund t’ju bëjë të mbingarkoheni nga detyra në fjalë dhe të çojë në një lloj paralize njohëse, ku përfundoni duke mos bërë asgjë fare.

1. Vendosni pritshmëri realiste për ditën.
Hapi i parë drejt menaxhimit të fajit të produktivitetit është organizimi dhe zbërthimi i detyrave tuaja sipas prioritetit. Për të ndihmuar në përcaktimin e prioriteteve, mund t’i bëni vetes pyetjet e mëposhtme:
• Cilat janë detyrat që janë absolutisht të nevojshme për të përfunduar deri në fund të ditës së sotme?
• Cilat janë disa nga detyrat që mund të zhvendosen për nesër?
Vendosja e objektivave javore mund të zvogëlojë presionet e produktivitetit që lidhen me ankthin e tepërt , çrregullimet e gjumit, stresin dhe madje edhe depresionin.
2. Provoni “eksperimente të sjelljes”.
Eksperimentet e sjelljes janë praktika në të cilat njerëzit planifikojnë të provojnë gjëra të reja, të bëjnë gabime dhe t’i bëjnë gjërat në mënyrë të papërsosur. Ndërsa kjo mund t’ju shkaktojë ankth (veçanërisht nëse jeni perfeksionist nga natyra), kur njerëzit në të vërtetë përfshihen në këto eksperimente, ata shpesh habiten kur zbulojnë se qielli nuk ra dhe se përpjekja drejt qëllimeve realiste me hapësirë ​​për lëkundje është më çliruese. se sa e imagjinonin.
3. Kuptoni ndryshimin midis të qenit i zënë dhe produktiv.
Ka një ndryshim mes angazhimit dhe produktivitetit. Angazhimi është kur dita jonë është e mbushur me detyra. Produktiviteti është gjendja e të bërit diçka që na ndihmon t’i afrohemi qëllimeve tona.
Angazhimi në shumë detyra njëherësh mund të ndikojë në produktivitetin tonë.
Prandaj, në vend që të keni një mentalitet të tillë si:”Më duhet të pastroj çdo banjë, dhomë gjumi dhe dollap në shtëpinë time sot”, provo ta riformulosh këtë në: “Unë do të organizuar gjërat në shtëpinë time, dhe banjat do t’i lë për një ditë tjetër
4. Festoni fitoret dhe arritjet e vogla.
Mos harroni se jo çdo ditë do të jetë dita juaj më produktive. Ndonjëherë, marrja e një ose dy ditësh pushimi, ose shkuarja në një pushim njëjavor mund të rrisë produktivitetin tuaj në planin afatgjatë.
Festoni çdo arritje, sado e vogël të duket. Mos harroni idenë e famshme të Bill Gates: “Shumica e njerëzve mbivlerësojnë atë që mund të bëjnë në një vit dhe nënvlerësojnë atë që mund të bëjnë në dhjetë vjet.”  psychologytoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0