Si të përgjigjeni në një intervistë kur iu thonë “Më tregoni rreth vetes tuaj”? - Business Magazine Albania

Si të përgjigjeni në një intervistë kur iu thonë “Më tregoni rreth vetes tuaj”?


“Më tregoni rreth vetes.”

Kjo është një pyetje e thjeshtë që hap shumë intervista pune.

Është gjithashtu një pyetje që studentja e Harvard Jessica Pointing e ka hasur disa herë.

Ajo thotë se ishte pyetja më e zakonshme gjatë gjithë intervistave të saj për teknologjinë, konsultime dhe praktika finance, e cila rezultoi në oferta nga Google, Apple, Facebook, Microsoft, McKinsey, Bain, Goldman Sachs dhe Morgan Stanley.

Pointing, website-i i të cilës, “The Optimize Guide”, përmban këshilla arsimore dhe karriere për nxënësit e shkollave të mesme dhe kolegjit, thotë se është e rëndësishme përgatitja për këtë pyetje.

“Ju duhet të dini menjëherë përgjigjen e kësaj pyetjeje,” tha ajo për Business Insider. “Është ashensori i pitch-it tuaj. Përveç kësaj, ndoshta do të jetë pyetja e parë e pyetur në një intervistë. Përshtypjet e para kanë rëndësi.”

Pra, cili është sekreti për përpilimin e përgjigjes së përsosur për këtë pyetje të përbashkët?

  • Filloni me një hyrje të shkurtër që përfshin emrin tuaj, shkollën tuaj dhe atë që ju jeni duke studiuar (në qoftë se ju jeni një gjimnazist ose një i diplomuar i kohëve të fundit). Për shembull, ajo fillon me “Unë jam Jessica Pointing. Po studioj fizikë dhe shkenca kompjuterike në Harvard.”
  • Gërmoni nëpër disa nga pikat kyçe të rezumesë tuaj. Mos e teproni- përmendni vetëm disa nga arritjet për të cilat jeni krenare.
  • Shkurtimisht flisni për arsyen se pse dëshironi të punoni për kompaninë. Jini specifikë për rolin që po aplikoni. Sigurohuni të përshkruani mënyrën se si aftësitë tuaja lidhen me rolin që po aplikoni.

“Kjo më kujton intervistuesit që bëjnë pyetjen ‘pse jeni një kandidat i mirë për këtë punë’” tha Pointing. Dhe ky, në fund të ditës, është qëllimi juaj i fundit.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0