Si të përballeni me menaxherë të këqinj - Business Magazine Albania

Si të përballeni me menaxherë të këqinj

menaxherë

Është mjaft e vështirë t’i japësh komente të sinqerta një shoku ose vartësi. T’ia jepni shefit tuaj është shumë më e vështirë. Shumë pak prej nesh ia dalin mbanë jetës pa u përplasur me menaxherë budallenj, të turpshëm ose mediokër. Por, Jim VandeHei, bashkëthemelues dhe CEO i Axios tregon një rrugë për të ngritur shqetësimet drejtpërdrejt, në mënyrë të sigurt dhe efektive.


Mprehni mendimin tuaj. Çfarëpo bën  saktësisht shefi, që e bën më të vështirë për ju ose të tjerët të lulëzoni?

Kontrolloni emocionet. Diskutoni çështjen tuaj me një mik, anëtar të familjes ose mentor, dikë që në mënyrë ideale nuk është i përfshirë në kompaninë tuaj. Paraqisni shqetësimet tuaja pa hiperbola dhe më pas bëni një mbrojtje të paanshme, sipas menaxherit tuaj.

Shkruaj. Mund të jeni më të saktë dhe më të matur nëse i shkruani shqetësimet tuaja. Jini të respektueshëm. Jini të drejtpërdrejtë. Thuaj se e vlerëson mundësinë për të ndarë mendimet e tua.

Lexo:Bien aksionet e Deutsche Bank me 13%

Shpjegoni, mos akuzoni. Ju e vendosni dikë në mbrojtje të menjëhershme nëse e godisni me çekan ose e vini në dyshim karakterin e tij. Jini shumë specifik, klinik dhe joemocional në mënyrën se si i vendosni shqetësimet tuaja.

Ofroni zgjidhje. Askush nuk dëshiron të dëgjojë dikë thjesht të ankohet. Ofroni zgjidhje specifike ose qasje alternative.

Kërkoni vazhdimësi. Kërkoni një bisedë ballë për ballë, pasi të kenë riparë shënimet tuaja, për të diskutuar hapat e ardhshëm. Mënyra se si përgjigjen do t’ju japë një tregues të fortë nëse është e rregullueshme.

Lexo: CEO i TikTok dëshmon para Kongresit

Jepu atyre një shans. Ndryshimi është i vështirë. Shikoni nëse është bërë një korrigjim. Nëse jo, kujtojeni me mirësjellje, por drejtpërdrejt shënimin dhe bisedën tuaj.

Përballuni me realitetin. Shumica e menaxherëve, është e vështirë të ndryshohen. Nëse dikush nuk ju dëgjon me respekt ose refuzon të ndryshojë, jini gati të jetoni me status quo-në… ose hiqni dorë.

axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0