Bien aksionet e Deutsche Bank me 13% - Business Magazine Albania

Bien aksionet e Deutsche Bank me 13%

Deutsche Bank

Aksionet e Deutsche Bank ranë mbi 13% të premten, pas rritjes së mospagimit të kredisë të enjten, ndërsa shqetësimet për stabilitetin e bankave europiane vazhduan.

Aksionet e huadhënësit gjerman ranë për të tretën ditë radhazi dhe brenda këtij muaji kanë humbur më shumë se një të pestën e vlerës së tyre. Këmbimi i mospagimit të kredisë, një formë sigurimi për mbajtësit e obligacioneve të një kompanie ndaj mospagimit të saj, u rrit në 173 pikë bazë të enjten mbrëma nga 142 pikë bazë një ditë më parë.

Shpëtimi emergjent i Credit Suisse nga UBS, pas kolapsit të Silicon Valley Bank në SHBA, ka sjellë vale shqetësimesh midis investitorëve, i cili u thellua nga shtrëngimi i mëtejshëm i politikës monetare nga Rezerva Federale e SHBA të mërkurën.

Rregullatorët dhe bankat qendrore zvicerane dhe globale shpresuan se ndërmjetësimi i shitjes së Credit Suisse te rivali i saj vendas do të ndihmonte në qetësimin e tregjeve, por investitorët mbeten të pa bindur se marrëveshja do të jetë e mjaftueshme për të frenuar stresin në sektorin bankar.

Lexo: Anullohen fluturimet në Gjermani. Punonjësit dalin në grevë

Deutsche Bank udhëhoqi rënien e aksioneve, ndërsa rivali i saj gjerman Commerzbank humbi 9%. Credit Suisse, Societe Generale dhe UBS, ranë secila me më shumë se 7%. Barclays dhe BNP Paribas ranë me më shumë se 6%.

Deutsche Bank ka raportuar 10 tremujorë radhazi të fitimit, pas përfundimit të një ristrukturimi shumë miliardë eurosh që filloi në vitin 2019, me synimin për të ulur kostot dhe për të përmirësuar përfitueshmërinë. Huadhënësi regjistroi një të ardhur neto vjetore prej 5 miliardë euro (5.4 miliardë dollarë) në vitin 2022, 159% më shumë se një vit më parë.

Raporti i saj CET1, një masë e aftësisë paguese të bankës arriti në 13.4% në fund të 2022, ndërsa raporti i tij i mbulimit të likuiditetit ishte 142% dhe raporti i tij neto i qëndrueshëm i financimit ishte 119%.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0