"SI TË LARGOJMË MENDIMET NEGATIVE" , trajnimi dyditor i Mimoza Taqit - Business Magazine Albania

“SI TË LARGOJMË MENDIMET NEGATIVE” , trajnimi dyditor i Mimoza Taqit

Mimoza Taqi

“SI TË LARGOJMË MENDIMET NEGATIVE” , trajnimi dyditor i Mimoza Taqit

Iam power  Retreat “Terapia e mendjes, trupit dhe shpirtit do të zhvillohet me 28-29 Nëntor, në Hotel Adriatik, Durrës.

Planifikoni një fundjavë ndryshe, ku të ndjeni çlirim nga çdo mendim negativ që ju atakon pothuase 24 orë në ditë, 7 ditë në javë.

Shumë nga njerëzit që janë në procesin e vetë-zbulimit / vetë-njohjes / vetë-kujtesës / gjetjes së Zotit etj. vijnë në një pike ku ndalen, sepse mendja nuk është krijuar për hapin tjetër dhe të fundit.
Ata shkëputen nga ideja për të qenë vetëm në këtë botë dhe e kuptojnë se janë pjesë e kësaj. Ndiheni si kjo pjesë e mozaikut, por vazhdoni si më parë, thjesht në një nivel tjetër.

Sepse në fund i gjithë mozaiku është plot me kufij, në të cilët ka shumë pjesë.

LUMTURI

Njerëzimi kërkon lumturinë e përjetshme në një masë gjithnjë e më të madhe. Duket sikur po kërkojmë në vendin e gabuar. Ky revolucion që po përjetojmë aktualisht nuk është një revolucion i vërtetë, sepse ndodh jashtë dhe ne duam të ndryshojmë botën në mënyrë që të përjetojmë lumturinë.

REVOLUCION TË BRENDSHËM

Revolucioni i vetëm dhe i vërtetë ndodh brenda nesh dhe atje gjejmë atë për të cilën dëshirojmë. “Për të përjetuar nivelin më të lartë të lumturisë është e nevojshme të njohësh nivelin më të thellë të vuajtjeve”. Gjithçka që dukej kinse negative deri në këtë pikë kishte kuptim, sepse tani ne jemi gati për lumturinë më të lartë. Kjo do të thotë të heqim atë që mendojmë se jemi, sepse gjërat nga e kaluara na janë bashkangjitur dhe asgjë nuk ndryshon për sa kohë që shikojmë të ardhmen tonë përmes filtrit të së kaluarës.

FILLIM TË RI

Fillon tani dhe çdokush që dëshiron të ecë në shteg me ne është i ftuar të marrë pjesë në këtë fundjavë në mënyrë që të njohë dhe të provojë se kush ose çfarë është në të vërtetë.

JETA DHE TI JENI NJË

Jeta dhe ti je një. Varet nga ne se si e formojmë jetën. Ju jeni të ftuar të provoni se si funksionon kjo dhe si mund të lirohemi nga kufijtë e mendjes në mënyrë që të kuptojmë se gjithçka është e mundur. Çdo kufi, edhe ai midis jetës dhe vdekjes, është një ide.

E vërteta është se ekziston vetëm një (one)!

LARGIM TË MENDIMEVE NEGATIVE

Hapi i fundit nuk duhet të kuptohet nga mendja, por vetëm të përjetohet / ndihet. Mendja gjithmonë do të na tregojë se mund të jemi vetëm pjesë e diçkaje, por realiteti është se ekziston vetëm një dhe asnjë pjesë ose diçka që mendja do të ishte në gjendje të imagjinonte.

Në fund të fundit të gjithë njerëzit janë të të njëjtit mendim dhe duan ta shohin veten si një pjesë, por në të vërtetë të gjithë njerëzit jeni ju! Të pasurit, të varfërit, të sëmurët dhe njerëzit e shëndetshëm jeni ju. Njerëzit në të kaluarën dhe njerëzit në të ardhmen jeni gjithashtu ju. Vështirë të imagjinohet? Jo, aspak nuk mund të imagjinohet, sepse nëse do të imagjinohej, nuk do të ishte e vërteta.

TË JEMI TË MIRË ME VETEN DHE TË TJERËT

Në mënyrë që të bëhemi mirë, kjo është pikërisht ajo që duhet të përjetojmë. Ne duhet të kuptojmë se harmonia (mbi të gjitha dhe vetëm harmonia / shëndeti i brendshëm) do të thotë të lëmë të gjitha “pjesët” të bëhen një, pa vizatimin e një vije.

Lexo: 5 mënyra të provuara shkencërisht se si të përmirësojmë kujtesën

Ne nuk jemi pjesë mozaiku dhe as mozaiku, sepse të dy janë të kufizuar dhe kanë kufij në vetvete. Çdo kufi që duket se ekziston atje është një ide e mendjes. Thjesht një imagjinatë.

USHTRIME TË FRYMËMARJES-MEDITIM​

Të gjitha moshat e jetës sigurohen, shpjegohen dhe u jepen baza të forta dhe mbështetje, përmes:

– Teknikave metodike të frymëmarrjes.
– Ushqimit të shëndetshëm dhe të thjeshtë.
– Rigjenerimi i kujdesit dhe trajtimeve eugjenike.
– 7 Ushtrimet e Frymëmarrjes ( Frymëmarrja është Jeta).

Të gjitha këto praktika sigurojnë harmoninë funksionale, ekuilibrin cerebral-mendor dhe zgjerimin e perceptimit.

Një ndërmarrje thelbësisht individuale, e realizuar kështu nga secili person për vete, është një udhëtim i pasur dhe i pakufizuar i zhvillimit.

​Regjistrohuni Këtu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0