5 mënyra të provuara shkencërisht se si të përmirësojmë kujtesën - Business Magazine Albania

5 mënyra të provuara shkencërisht se si të përmirësojmë kujtesën

Krijimi dhe menaxhimi i kujtesës është një proces kompleks, ku truri i njeriut mbledh, ruan dhe kujton informacionin që na nevojitet për detyra të ndryshme. Megjithatë, këto kujtime luajnë gjithashtu një rol më njerëzor, duke ju ndihmuar të njihni dhe mbani mend njerëz të rëndësishëm dhe raste të veçanta.

Disa kushte njohëse, të tilla si çmenduria, Alzheimer dhe Parkinson, u heqin njerëzve funksionin e kujtesës së trurit. Por, edhe pa këto sëmundje të tmerrshme, sipërmarrësit e zënë mund të rrezikojnë të humbin kujtimet e ruajtura dhe aftësinë për të formuar dhe mbajtur të reja. Stilet tona të jetës së ashpër shpesh nënkuptojnë pak gjumë që mund të dëmtojë funksionin e kujtesës.

Për të shmangur shuarjen e kujtimet të shuhet, ne duhet të ndërmarrim një qasje proaktive. Për fat të mirë, shkenca na jep shpresë me mënyra për të zhvilluar këtë mjet thelbësor neurologjik. Këtu janë pesë që duhet të përfshini në rutinën tuaj.

1.Luaj video lojëra dhe aplikacione për trajnimin e trurit

Ky rekomandim shkencor me aplikacione për trajnimin e trurit tuaj mund t’ju bëjë të qeshni, veçanërisht nëse prindërit tuaj ju kanë thënë të ndaloni së luajturi kaq shumë video lojëra kur keni qenë më i ri. Por, një studim i vitit 2017 në revistën Behavioral Brain Research arriti në përfundimin se një gamë e gjerë e video lojrave në të vërtetë përmirësojnë funksionimin e rajoneve të ndryshme të lidhura me kujtesën në tru. Kërkimi përmendi përmirësime në fusha si kujtesa semantike, e cila përfshin aftësinë tuaj të përgjithshme për të kujtuar njohuritë. Nëse jeni duke u përpjekur të drejtoni një kompani dhe luani videolojëra, ky është një kalim kohe e mirë për të ushtruar trurin tuaj.

Nëse nuk jeni adhurues i videolojërave, merrni parasysh aplikacionet për trajnimin e trurit dhe kujtesën kur keni pushim ose jeni joproduktivë. Studimet tregojnë se ato ndihmojnë në parandalimin e rënies së  njohjes. Shembuj të aplikacioneve potencialisht të dobishme të trajnimit të trurit përfshijnë Lumosity, CogniFit, BrainFitness dhe Clockwork Brain. Ju gjithashtu mund të provoni aplikacione për kërkimin e fjalëkryqit, gjetjes së fjalës dhe figurës.

2.Shpikni mnemonics për të ndihmuar në kujtesë

Pajisjet mnemonics bëjnë më shumë sesa t’ju ndihmojnë të rikujtoni informacionin. Ato në fakt mund të përmirësojnë trurin tuaj.

Një artikull studimor i vitit 2017 në revistën Neuron zbuloi se aktivitetet e trajnimit mnemonics riformojnë trurin në nivelin fizik. E bëjnë këtë duke gjeneruar lidhje të reja njohëse të rrjetit që më pas përmirësojnë funksionin e kujtesës. Ekziston një gamë e gjerë e aktiviteteve mnemonics për të zgjedhur në mënyrë që të gjeni një ose më shumë që tërheqin interesat tuaja personale ose të biznesit. Ju mund të krijoni ose të përvetësoni menemonika që përfshijnë muzikë, fjalë, emra, nota dhe rima. Për shembull, mund të krijoni një mnemonic duke përdorur shkronjën e parë të secilës fjalë në një listë të artikujve që duhet të mbani mend gjatë punës, pastaj duke i dhënë asaj emrin e një personi ose sendi.

Pra, nëse dëshironit të mbani mend ngjyrat e spektrit në një renditje të caktuar – të Kuqe, Portokalli, të Verdhë, Jeshile, Blu, Lejla, Vjollcë – mund të përdorni emrin ROY G. BIV.

Ju mund të krijoni ose përshtasni mnemonics për pothuajse çdo gjë, duke përfshirë një listë të punonjësve ose projekteve, konkurrentëve ose thjesht listën tuaj ushqimore. Në krijimin dhe praktikimin e mnemonics, ju në të vërtetë do të forconi aftësinë tuaj mendore për të formuar, mbajtur dhe rikujtuar njohuri dhe fakte të rëndësishme që ju duhen për të qëndruar të mprehtë në biznes.

3.Ushtrohuni rregullisht

Ndërsa ushtrimet mendore ju ndihmojnë patjetër në përmirësimin e aftësive të kujtesës, ushtrimet fizike janë gjithashtu kryesore. Hulumtimi në Trends në Shkencat Kognitive zbuloi se një mënyrë jetese e ulur duket se nxit humbjen e kujtesës, ndërsa aktiviteti fizik stimulon mbajtjen dhe përmirësimin e kujtesës.

Disa studime kërkimore kanë vërtetuar që ushtrimet fizike të rregullta përfitojnë nga aftësitë njohëse, përfshirë këtu edhe kujtesën. Gjetjet përfshijnë përmirësime në funksionin e trurit që vijnë nga kohëzgjatja dhe intensiteti i stërvitjes, duke çuar në një funksion hormonal më të ekuilibruar, ndërsa stimulojnë gjithashtu ndryshime neurokimike që e mbajnë trurin të mprehtë.

Krijoni një regjim të ushtrimeve javore që përshtatet me orarin e punës dhe i përshtatet nivelit të preferencës ose aftësive. Qoftë vrapim, basketboll, ecje apo shëtitje, not apo diçka që ju pëlqen dhe që përfshin të tjerët, madje edhe punonjës ose kolegë. Kjo mund t’ju ndihmojë të inkurajoni t’i përmbaheni orarit tuaj. Përndryshe, punësoni një trajner personal ose bashkohuni në një palestër.

Lexo:Disa shprehi që ju forcojnë shëndetin mendor

4.Ulni nivelet e stresit

Stresi mund të ndikojë në një gamë të gjerë të funksioneve të kujtesës, duke përfshirë kujtesën afatshkurtër dhe kujtesën autobiografike. Kortizoli, një hormon stresi, mund të përmbytë bankat e kujtesës së trurit dhe të zvogëlojë kujtimin dhe njohjen, sipas studimit të fundit.

Lexo: Ndikimi pozitiv i ushtrimeve fizike në tru

Duke përfshirë metodat e reduktimit të stresit të bazuara në vëmendje, pjesëmarrësit e hulumtimit ishin në gjendje të rimarrin dhe madje të përmirësojnë funksionin e kujtesës. Këto metoda përfshijnë meditim, mendim të ndërgjegjshëm, reflektim dhe ditar. Gjeni mënyra të tjera për të zvogëluar stresin duke deleguar kur ndiheni të mbingarkuar, duke shmangur situatat negative dhe njerëzit dhe duke minimizuar situatat e rrezikshme.

5.Hani perime (dhe fruta)

Një studim i Shkollës Mjekësore të Harvardit arriti në përfundimin se burrat mund të përmirësojnë kujtesën e tyre duke ngrënë më shumë racione perimesh dhe frutash. Studimi i gjerë përfshiu afër 28,000 burra në të 50-tat e tyre, të cilët iu përgjigjën pyetjeve çdo katër vjet për dy dekada. Pyetjet kishin të bënin (midis faktorëve të tjerë të jetesës) sa porcione perimesh, frutash dhe lloje të tjera ushqimesh  hanin çdo ditë.

Lexo: Kufizimi i kohës para televizorit përmirëson shëndetin

Pjesëmarrësit gjithashtu bënë teste që vlerësuan aftësitë e tyre të të menduarit dhe kujtesës në katër vitet para përfundimit të studimit. Kur mbaroi studimi, burrat ishin në fillim të të 70-ave.

Burrat që hanin gjashtë porcione perime dhe fruta çdo ditë nuk zhvilluan aftësi të dobëta të të menduarit aq shpesh sa ata që hëngrën dy porcione ose më pak çdo ditë. Çdo racion përfaqësonte ose një filxhan me fruta të plota ose perime të papërpunuara, gjysmë filxhani me lëng frutash ose dy filxhanë me perime me gjethe jeshile.

Shkencëtarët e përfshirë në këtë hulumtim besuan se antioksidantët dhe substancat bioaktive, të cilat përfshinin Vitamina A, B, C dhe E si dhe karotenoide, flavonoide dhe polifenole, ndihmuan në uljen e stresit oksidativ në tru. Ky stres mund të shkaktojë humbje të kujtesës në lidhje me moshën.

Një plan gjithëpërfshirës për të përmirësuar kujtesën tuaj.

Pra, shpesh, qasjet strategjike sugjerojnë të fillosh me një ose dy taktika në të njëjtën kohë sesa t’i bësh të gjitha. Në këtë rast, duhet të përpiqeni të aplikoni sa më shumë mënyra të provuara të listuara këtu për të mprehur kujtesën tuaj. Pasi t’i keni humbur, nuk do t’i merrni më ato kujtime, kështu që filloni tani të jeni të aftë kognitivisht, pavarësisht nga mosha juaj.

ENTERPRENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0