Kufizimi i kohës para televizorit përmirëson shëndetin

televizor

Sipas një studimi të kryer së fundmi nga ekspertët e universitetit të Glasgow, rezulton se reduktimi i kohës së shpenzuar para televizorit në vetëm 2 orë në ditë, mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme.

Studiuesit shprehen se njerëzit, që kalojnë më shumë kohë përpara ekranit të televizorit kanë më shumë shanse të vdesin nga sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

Qëndrimi për një kohë të gjatë ulur, shumë pak stërvitje dhe shikimi i përqëndruar para ekranit mund të jenë shkaktarë.

Lexoni: 3 këshilla për përmirësimin e kujtesës tuaj

Ekspertët e universitetit të Glasgow shprehen se koha e gjatë e kaluar para televizorit është e dëmshme për shëndetin. Studiuesit gjithashtu analizuan edhe përfitimet shëndetësore të zëvendësimit të kohës televizive me aktivitete më të shëndetshme, siç është ecja.

Ata u shprehën se përfitimet në shëndetin e individëve janë më të mëdha nga sa mund të mendohen. Udhëzimet aktuale të aktivitetit fizik tregojnë për 150 minuta aktivitet fizik të moderuar ose 75 minuta aktivitet të fuqishëm në ditë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale