3 këshilla për përmirësimin e kujtesës tuaj

kujtesë

Jim Kwik, i vetëquajtur si trajner i trurit, beson se harresa mund të jetë e kushtueshme për sipërmarrësit.

“Kam harruar” janë dy nga fjalët më të kushtueshme në jetën tonë dhe në bizneset tona,” tha Kwik gjatë seancës së fundit në serinë e webinareve të Inc. Të harroni një bisedë apo emrin e dikujt, mund të ketë një efekt negativ në jetën tuaj, shtoi ai.

Për fat të mirë, parandalimi i harresës është më i lehtë nga sa mendoni. Pavarësisht nëse keni një kujtesë të mirë apo jo, kryesorja është të keni një kujtesë të stërvitur, thotë Kwik.

“Nëse ende nuk keni një kujtesë të shkëlqyer, kjo ndodh vetëm sepse ju nuk keni mësuar se si të mbani mend “, shtoi ai.

Kwik ka përvojë me këtë: Në moshën 5 vjeç, ai pësoi një dëmtim në tru dhe kishte vështirësi në shkollë. Pasi dështoi në një detyrë, ai i tha vetes se ishte për shkak të “trurit të tij të thyer”. 25 vjet kaluan dhe ai tashmë është një autor shumë i lexuar dhe themelues i dy kompanive: Kwik Learning, një program trajnimi për leximin e shpejtë dhe përmirësimin e kujtesës dhe Superhero You, një komunitet global i studentëve.

Lexoni: The Serif dhe The Frame – ikona të kombinimit të teknologjisë dhe artit

Kwik beson se mund ta stërvitni mendjen tuaj për ta bërë një super kompjuter dhe ta shfrytëzoni atë në avantazhin tuaj. Këshillat e tij vijnë nga libri i tij i fundit, Limitless: Përditësoni trurin tuaj, mësoni gjithçka më shpejt dhe shkyçni jetën tuaj të jashtëzakonshme (Limitless: Upgrade Your Brain, Learn Anything Faster, and Unlock Your Exceptional Life ),  i cili u botua në prill.

Këtu janë tre nga këshillat e Kwik për përmirësimin e kujtesës suaj.

1. Motivimi

Ka një arsye që ju mbani mend disa emra dhe harroni disa të tjerë. Kjo lidhet me motivimin tuaj për të kujtuar, tha Kwik. Nëse mendoni se dikush do të jetë një lidhje e mirë biznesi, ka më shumë të ngjarë ta mbani mend emrin e këtij personi. Gjeni motivimin tuaj për të kujtuar, sepse, shtoi Kwik, “arsyeja korr rezultate”.

2. Vëzhgimi

Shumë njerëz fajësojnë harresën, por çelësi për të trajnuar kujtesën tuaj është në të vërtetë vëmendja, tha Kwik. Për të siguruar që do të mbani mend atë që dëshironi, përqendrohuni tek dëgjimi. Për shembull, jini dëgjues aktiv kur dikush po flet, në vend që të mendoni për përgjigjen tuaj.

3. Metodat

Kwik inkurajoi njerëzit të kërkojnë mënyra të reja të të mësuarit dhe të mos mbështeten vetëm në metodat tradicionale, që kanë mësuar në shkollë.

“Ne jetojmë në një botë të makinave autonome dhe anijeve kozmike, që shkojnë në Mars,” tha Kwik. “Por automjeti ynë, që kemi zgjedhur për arsimin është shpesh një mashtrim.”

Praktikimi madje edhe i teknikave të thjeshta, të tilla si pushimet pesë minutëshe, konsumimi i shpeshtë i ujit dhe ushtrimet, mund të përmirësojnë kujtesën, sipas Kwik.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale