Si të bëhesh lider i shquar dhe jo thjesht shef? - Business Magazine Albania

Si të bëhesh lider i shquar dhe jo thjesht shef?

Si të bëhesh lider i shquar dhe jo thjesht shef?

Shumë prej nesh kanë kaluar nëpër kompani me shefa që janë vetëm kompetentë, por jo veçanërisht frymëzues. Sipas një studimi nga Gallup, 82% e kohës, organizatat zgjedhin personin e gabuar për pozicionet menaxheriale. Megjithatë, ndonjëherë fati ju buzëqesh dhe ju takoni një lider të vërtetë; dikush që jo vetëm që vlerëson punën tuaj dhe ekipin, por edhe veten tuaj. Ky artikull na njeh me shtatë mënyrat kryesore për të qenë më shumë se një shef – për të qenë një lider i vërtetë.

1.Modeloni integritetin në çdo gjë që bëni: Liderët e mëdhenj trajtojnë të gjithë me respekt, duke manifestuar ndershmëri, përgjegjshmëri dhe besueshmëri. Ata ndajnë informacionin haptazi dhe ndërtojnë besimin përmes transparencës dhe veprimeve të qëndrueshme.

2.Shpërndani besim: Liderët e vërtetë ecin me siguri dhe flasin me besim, duke frymëzuar ekipin e tyre. Ata kërkojnë këshilla, por qëndrojnë të qëndrueshëm kur sfidohen, duke ditur se vendimet e tyre janë të mirë-bazuara.

3.Largohuni nga negativiteti: Liderët e vërtetë janë optimistë në natyrë. Ata komunikojnë qartë, ofrojnë ndihmë të sinqertë dhe nxisin bashkëpunimin për performancën më të mirë të ekipit.

4.Mos keni frikë të merrni vendime të vështira: Liderët bëjnë vendime të popullarizuara kur është e nevojshme, duke prioritizuar mirëqenien e organizatës, klientëve dhe njerëzve të tyre.

Lexo edhe:Ja sesi ky CEO krijoi brenda fundjavës një kompani 80 milionë dollarëshe. Mundeni edhe ju!

5.Përqendrohuni tek linja e finish-it: Liderët e jashtëzakonshëm përqendrohen në arritjen e objektivave, vendosin procese të kthimit të informacionit dhe gjurmojnë progresin.

6.Jini empatik: Liderët e shquar kujdesen për njerëzit me të cilët punojnë, duke treguar kujdes dhe duke kërkuar zgjidhje pa vendosur faj.

7.Inspironi: Duke komunikuar efektivisht, duke nxitur rritjen dhe vendosur objektiva të arritshme, liderët e vërtetë motivojnë të tjerët të shkëlqejnë.

Përqafimi i këtyre cilësive ju çon drejt shpërblimeve të lidershipit të duhur. Kujtoni se, nuk bëhet fjalë vetëm për të qenë shef, por për të fuqizuar të tjerët të bëhen versioni më i mirë i vetes dhe të arrijnë sukses kolektiv.

A jeni gati të merrni hapat dhe të udhëhiqni?

inc

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0