Si ta shndërroni hobin tuaj në një punë (pa e humbur pasionin)


Nga Jennifer Spencer, shkrimtare

Të paktën, kjo është ideja. Problemi i vetëm është që, kur një hobi të bëhet punë, bëhet shumë i lodhshëm dhe nuk do ta shijoni atë aq shumë sa kur ishte thjesht një hobi”. Por nuk jam dakord. Unë besoj se mund ta shndërroni hobin tuaj në një karrierë ose biznes pa e humbur pasionin tuaj. Ja se si.

  1. Shfrytëzoni çdo mundësi që keni.

Mënyra më e mirë për ta shndërruar pasionin tuaj në punë është të shfrytëzoni çdo mundësi që keni.

Lexoni: Si të ktheni një hobi në një biznes të ardhurash me vetëm 4 hapa?

  1. Vazhdimisht krijoni diçka të re.

Kur hobi juaj bëhet një karrierë, mbase mënyra më e lehtë për të mbajtur qëndrimin tuaj pasionant është të vazhdoni të mësoni dhe të krijoni.

Jeff Bezos, një avokat i fortë për monetizimin e pasioneve tuaja, beson se pasionet tuaja, nëse shfrytëzohen, mund të nxisin risi në vendin e punës. Ai shpjegon: «Inovacioni vjen në shumë forma dhe në shumë shkallë. Shpikjet tuaja më radikale dhe transformuese shpesh janë ato që fuqizojnë të tjerët për të ndjekur ëndrrat e tyre”.

Me fjalë të tjera, inovacioni i vazhdueshëm do t’ju bëjë një punonjës më të efektshëm dhe të avancuar.

  1. Bëjini projektet tuaja prioritetin kryesor.

Kur një hobi është thjesht një hobi, gjithçka është argëtim dhe lojë. Ju merreni me atë hobi sepse ju pëlqen, jo sepse duhet ta bëni atë. Por, kur ai hobi bëhet një punë, ju duhet të punoni në të, pavarësisht se si ndiheni.

Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale