Si ndikojnë video-lojërat në shëndetin dhe zhvillimin tonë mendor?! - Business Magazine Albania

Si ndikojnë video-lojërat në shëndetin dhe zhvillimin tonë mendor?!

video lojëra

Angazhimi në video-lojëra është një aktivitet i përhapur në shoqërinë moderne, duke përfshirë një gamë të gjerë lojërash. Ky artikull shqyrton ndikimin në shëndetin dhe zhvillimin mendor të individëve.Shumë studime kanë treguar se luajtja me video-lojëra mund të përmirësojë aftësitë kognitive të lojtarëve. Lojrat strategjike dhe zgjidhja e problemeve, për shembull, kërkojnë një përqendrim të lartë dhe një planifikim të mirëfilltë, duke stimuluar kështu funksionet kognitive.
Luajtja e lojërave video online krijon një ambient virtual, ku lojtarët mund të ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Kjo mund të ndihmojë në zhvillimin e aftësive sociale dhe ndjenjën e bashkëpunimit, duke krijuar një eksperiencë të përbashkët dhe lidhje sociale në botën virtuale, shprehet Bona Miekley, psikologe.

Sipas saj ja çfarë ndodh me trurin tonë kur luajmë video-lojëra

  1. Koordinim motorik dhe perceptual: Lojërat video shpesh kërkojnë një nivel të lartë koordinimi motorik dhe perceptual. Kjo përfshin aftësinë për të ndjekur ngjarjet, përdorur koordinatën e vizatuar në ekran, dhe menaxhuar veprimtaritë komplekse me tastierën ose kontrollin e lojës.
  2. Përmirësimi i aftësive kognitive: Disa lojëra video mund të zhvillojnë aftësitë kognitive si përqendrimi, kujtesa, dhe zgjidhja e problemeve. Për shembull, lojërat strategjike mund të kërkojnë një planifikim të mirefilltë dhe analizë taktike.
  3. Stimulimi i sistemit nervor: Luajtja e lojërave video mund të stimulojë sistemin nervor dhe të rrisë nivelet e adrenalinës. Kjo mund të ndihmojë në mbajtjen e vëmendjes dhe përmirësimin e ndjenjës së qetësisë në situata stresuese.
  4. Përmirësimi i aftësive sociale: Lojërat video online shpesh janë të përfshira në një ambient virtual, duke mundësuar ndërveprimin me lojtarë të tjerë nga e gjithë bota. Kjo mund të ndihmojë në zhvillimin e aftësive sociale dhe ndjenjën e bashkëpunimit.
  5. Rreziku i abuzimit dhe varësisë: Megjithatë, është e rëndësishme të përmendim se luajtja e tepërt e lojërave video mund të çojë në abuzim dhe varësi. Disa njerëz mund të ndihen tërhequr nga lojrat video në mënyrë që mund të ketë ndikim negativ në jetën e tyre të përditshme.
  6. Ndikimi emocional: Lojërat video janë të dizajnuara shpesh për të krijuar ndjesi të ndryshme tek lojtarët. Disa mund të ndikojnë në emocione pozitive, si kënaqësi dhe triumf, ndërsa të tjera mund të sjellin emocione negative, si stres dhe frustrim.

Eshtë e rëndësishme të përdorim video-lojërat me moderim dhe të kemi një ekuilibër të shëndetshëm mes kohës së shpenzuar në lojëra dhe aktiviteteve të tjera jetësore. Nëse keni shqetësime për ndikimin e lojërave video në jetën tuaj, është e mirë të konsultoheni me profesionistë të shëndetit mendor.

Lexo: Bona Miekley, tregon më tepër rreth profesionit si ‘ life coach’!

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0