Si i zgjedhin miqtë e tyre njerëzit e pasur?


 • Personat me të cilët ju shpenzoni kohën tuaj kanë një ndikim shumë të madh në mirëqenien tuaj
 • Duke u shoqëruar me persona, të cilët shfaqin cilësi të tilla si pozitivitet dhe ambicie mund t’ju inkurajojnë dhe juve për këto cilësi gjithashtu.
 • Ky përfundim vjen nga një studim pesëvjeçar i bërë për 177 milionerë.

Ata me të cilët shoqëroheni vazhdimisht përcaktojnë rrethanat e jetës suaj.

Në hulumtimet e bëra për librin “Ndrysho zakonet e tua, ndrysho jetën tënde” bie në sy se një nga shenjat dalluese të njerëzve të pasur dhe të suksesshëm ishte aftësia e tyre për të krijuar në mënyrë të pandërgjegjshme marrëdhëniet me të tjerët.

Sipas hulumtimit të “Rich Habits”, në të cilin janë intervistuar rreth 177 milionerë gjatë pesë vjetëve, shumë kohë para se të bëheshin të pasur, pasuria e bërë ishte rezultat i një një përpjekje të vetëdijshme për të krijuar marrëdhënie me individët që synonin të ishin të pasur dhe të suksesshëm.

Lexoni: Për 8 muaj 1 milionë $ – Si ky sipërmarrës krijoi pasurinë e tij?

Personi mesatar zgjedh në mënyrë të pandërgjegjshme miqtë, shefin, bashkëshortin ose persona të tjerë të rëndësishëm. Ata pa vetëdije kërkojnë individë me të cilët ndihen rehat dhe pastaj përfundojnë duke u rrethuar me njerëz të ngjashëm me ta. Shoqëria e tyre ka zakone të ngjashme, pikëpamje të ngjashme, një etikë pune të ngjashme dhe shumë tipare të tjera të përbashkëta.

Për individin mesatar, të gjitha këto ndodhin në mënyrë të pandërgjegjshme.

Por, nuk ka nevojë të krijoni verbërisht marrëdhënie që ju tërheqin në jetë. Ju mund të zgjidhni ato marrëdhënie që do t’ju lartësojnë.

Ju mund të zgjidhni të jeni të pasur duke zgjedhur me kë të shoqëroheni.

Në mënyrë që të dini me kë të shoqëroheni, së pari duhet të dini se për çfarë duhet të kërkoni.

Njerëzit që mund t’ju ndihmojnë të krijoni marrëdhënie të pasura, kanë një ose më shumë nga karakteristikat e mëposhtme:

 • Zakone të mira
 • Pikëpamje mendore pozitive
 • Besueshmëri
 • Qëndrim inkurajues
 • Besnikëri fanatike
 • Stabilitet financiar
 • Etikë për të punuar fort
 • Përgjegjshmëri individuale
 • Vullnet të fortë dhe disiplinë
 • Pasion dhe entuziazëm
 • Mirënjohje

Këto janë karakteristikat, për të cilat duhet të kërkoni. Por, çfarë karakteristika duhen shmangur? Njerëzit që tentojnë të ndërtojnë marrëdhënie toksike kanë tendencë të kenë karakteristika të kundërta nga ato të renditura më sipër, si zakone të këqija, një pikëpamje negative dhe një tendencë për të fajësuar të tjerët për gjërat që shkojnë keq.

Kur bëheni të vetëdijshëm për tiparet e këtyre dy grupeve të ndryshme, ju do të filloni të shihni pluset dhe minuset në çdo individ që do të keni në kontakt, gjë që e bën më të lehtë për ju që të vendosni se cilat marrëdhënie duhet të rriten dhe cilat të shmangen.

Lexoni: Çfarë po e pengon pasurinë tuaj të mos shpërndahet?

Marrëdhëniet e pasura ju infektojnë me zakonet e tyre të mira, mentalitetin pozitiv dhe entuziasmin. Ato hapin dyer të mbyllura për ju. Rrethanat tuaja të jetës përmirësohen kur shpenzoni më shumë kohë me to.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale