Si i mbrojnë motrat Kardashian 716 markat e tyre


Familja e Kim Kardashian (sidomos motrat Kylie dhe Kendall Jenner) në mënyrë agresive po aplikon për marka tregtare- 716, për të mbrojtur markat personale nga ata që mundohen të përfitojnë në emër të tyre.

Një gjyqtar i Kalifornisë i dha 2.7 milionë dollarë Kim Kardashian javën e kaluar për padinë e saj kundër markës së modës Misguided USA, për të cilën ajo pretendonte se e kishte përdorur “personalitetin dhe markat e saj” për të shitur rroba të veshura nga ajo. Dhe vetëm javën e kaluar Kim Kardashian prezantoi linjën e saj të re të modës, “Kimono”. Në vitin 2016, Kylie Jenner u përplas me këngëtaren Kylie Minogue mbi përpjekjen e Jenner për zotërimin e markës tregtare “Kylie”, një luftë ligjore që u vendos në favor të Minogue.

Jana Gouchev, një avokate e markës tregtare me vendndodhje në Manhatan, tha se Kardashian-ët kanë një numër të madh të markave tregtare për të mbuluar të gjitha ndërmarrjet e mundshme të biznesit. “Ata nuk e dinë domosdoshmërisht se çfarë do të ofrojnë përmes këtyre markave kështu që ata duan t’i mbrojnë ato në mënyrë proaktive”, tha ajo. Emri Kardashian ka aq shumë vlerë kudo që ta vendosni, prandaj ata duan t’a mbrojnë atë në çdo mënyrë të mundshme.

Kardashian-ët, së bashku me Kylie Jenner, paraqitën aplikacione të markës tregtare në emrat e fëmijëve të tyre për të parandaluar njerëzit e tjerë që t’i përdorin emrat e fëmijëve në sipërmarrjet e biznesit. Aplikacionet e markës tregtare duhet të rinovohen çdo pesë vjet.

Kim Kardashian West

(149 aplikacione)

Kryesoret:

• Fleur Fatale: Parfume dhe aroma. (Ka skaduar)

• Deeply Felt: Është menduar për kozmetikë, veçanërisht për ngjyrosjen e syve. (Aktuale)

• Kardashian Khaos: 15 aplikacione të veçanta janë paraqitur nën emrin “Kardashian Khaos”. Katër prej tyre – për shkrepëse. (Kanë skaduar).

• Belle Noel

• Chicago West

• Dashing nga Kim Kardashian

• Glam Bibla

• Kardashian Kollection Kurves

• Kimoji

Kylie Jenner

(128 marka tregtare)

Kryesoret:

• Kamioni Kylie Jenner: Për një dyqan me pakicë, për të shitur “kozmetikë dhe dhurata”. (Aktuale)

• Stormiworld: Veshje për fëmiijë dhe lodra nën emrin e vajzës së Jennerit. (Aktuale)

• Kybrow

• Kylash

    • Kylighter

    • Kyshadow

Kendall Jenner

(34 marka tregtare)

Kryesoret:

• Cake nga Kendall dhe Cara: E destinuar për kapela. Emri Cara ndoshta iu referohet shoqes së Kendall dhe modeles Cara Delevingne. (Aktuale)

• Metal Haven nga Kendall dhe Kylie: E destinuar për një linjë tjetër bizhuterie. (Ka skaduar)

• Kendall + Kylie.

 

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale