Shqiptarja Mira Murati krah për krah me Bill Gates - Business Magazine Albania

Shqiptarja Mira Murati krah për krah me Bill Gates

Nuk janë të paktë shqiptarët që kanë qenë faktorë në faza të ndryshme të historisë globale, duke mos munguar kështu as sot, në epokën e teknologjisë

Inxhinierja shqiptare Mira Murati është ndër titullaret kryesore në kompaninë OpenAI, kompani e cila ka kontribute të mëdha në zhvillimin e inteligjencës artificiale, duke bërë kështu që shqiptarja Murati të klasifikohet në mendjet më të ndritura të epokës sonë.

Së fundmi, Murati ishte e pranishme në eventin e 10-vjetorit  të platformës Code.org, krah për krah me themeluesin e Microsoft dhe filantropin e shumënjohur Bill Gates.

Mësoni sa më shumë që të jetë e mundur, bëjini gjërat të përshtaten me mjetet e reja. Kodimi është më i arritshëm se kurrë më parë”, është shprehur Murati gjatë këtij eventi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0