SHBA/ Njerëzit parashikohet të paguajnë më shumë interesa për kreditë e shtëpive të tyre - Business Magazine Albania

SHBA/ Njerëzit parashikohet të paguajnë më shumë interesa për kreditë e shtëpive të tyre

banesa

Sikur tregu i banesave të mos ishte mjaft i komplikuar këto ditë, Shoqata e Bankierëve të Hipotekave thonë se norma më të larta janë rrugës-dhe blerësit e shtëpive në fund të vitit 2022 mund të paguajnë gati 30% më shumë për një kredi hipotekore me normë fikse 30-vjeçare.

Një sondazh i ri parashikon që normat 30-vjeçare, të cilat arritën nivelet më të ulëta rekord në korrikun e kaluar, do rriten mesatarisht 4% deri në tremujorin e katërt të vitit të ardhshëm. (Kjo krahasohet me 3.1% tani.) As nuk duket të jetë një rritje afatshkurtër.

Lajmi vjen pasi besimi i ndërtuesve është në rritje në tetor. Shoqata Kombëtare e Ndërtuesve të Shtëpive/Indeksi i Tregut të Strehimit në Ëells Fargo u rrit me katër pikë përqindje këtë muaj.

Rritja e normave të hipotekave mund ta bëjë më të vështirë për njerëzit që të blejnë një shtëpi. Në fillim të këtij muaji. Një agjenci e paluajtshme “Zilloë” bëri parashikimin 12-mujor, duke kërkuar një vlerësim në rritje prej 11.7% në vlerat e shtëpive në SHBA, një shifër që është më e ulët se ajo e vitit të kaluar, por ende shumë më e lartë se rritja e pritshme e pagave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0