Samsung shpalos të ardhmen e ekraneve me Teknologjinë Inovative Modulare Micro LED në CES


Samsung zbulon përmasa, forma dhe konfigurimetë reja të mikro LED, që zgjerojnë kufijtë e ekraneve televizive tradicionale në eventin First Look

Samsung Electronics Co., Ltd. prezantoi risitë e saj të fundit në teknologjinë modulare të ekranit Micro LED gjatë aktivitetit të saj të parë vjetor të CES në Aria Resort & Casino në Las Vegas. Dizajnet e reja revolucionare të teknologjisë Micro LED q137 u paraqitën në event: një ekran të ri prej 75 “, një 219” Wall si dhe madhësi, forma dhe konfigurime të të reja për një ekran Mikro LED të një gjeneratë të ardhshme modulare – fitues të Cmimit të Inovacionit në CES 2019.

“Për dekada me radhë, Samsung ka udhëhequr rrugën në inovacionin e ekraneve të gjeneratës së re”, tha Jonghee Han, President i Biznesit të Ekrameve në Samsung Electronics. “Teknologjia jonë Mikro LED është në ballë të revolucionit të ardhshëm të ekraneve inteligjentë dhe të personalizur që shkëlqejnë në çdo kategori të performancës. Samsung Micro LED nuk ka kufij, vetëm mundësi të pafundme.”

Micro Led paraqet 75” Micro LED dhe 219” The Wall

Duke paraqitur teknologji vetë-rrezetuese dhe funksione modularë, LED-të Mikro LED të Samsung-ut ofrojnë cilësi të pashembullt të fotografisë, zhdërvjelltësi dhe dizajn. Këto ekrane televizive transformuese janë të përbërë nga module individuale vetë-rrezetuese Mikro LED-ve, që përmbajnë miliona çipa mikroskopike LED të kuqe, jeshile dhe blu të cilat emetojnë dritën e tyre për të prodhuar ngjyra të shkëlqyera në ekran – duke ofruar cilësi të pashoqe të figurës që tejkalon çdo teknologji të ekraneve aktualisht në shitje.

Në CES-in e vitit të kaluar, Samsung prezantoi Micro LED duke zbuluar The Wall, ekrani 146 “Micro LED i vlerësuar me çmime. Për shkak të përparimeve teknologjike në procesin e paketimit të ultra gjysmëpërçues, që ngushton hendekun midis çipave mikroskopike LED, Samsung ka qenë në gjendje të krijojë një ekran të mahnitshëm 4K Micro LED në një formë më të vogël dhe më të përshtatshëm për çdo shtëpi, 75 “.

Falë natyrës modulare të Mikro LED, kjo teknologji ofron fleksibilitet në madhësinë e ekranit që lejon përdoruesit ta përshtasin atë në çdo dhomë apo hapësirë. Duke shtuar modulet Mikro LED, përdoruesit mund të zgjerojnë ekranin e tyre në çdo madhësi që dëshirojnë. Funksionaliteti modular i Mikro LED do të lejojë përdoruesit në të ardhmen të krijojnë ekranin edhe në madhësi të parregullta si 9×3, 1×7 ose 5×1 që i përshtaten nevojave të tyre hapësinore, estetike dhe funksionale.

Teknologjia Mikro LED e Samsung gjithashtu optimizon përmbajtjen pa marrë parasysh madhësinë dhe formën e ekranit. Edhe kur të shtoni më shumë module, ekranet Samsung Micro LED mund të shkallëzohen për të rritur rezolucionin – të gjitha duke mbajtur densitetin e pikselit konstant. Përveç kësaj, Mikro LED mund të suportojë gjithçka duke nisur nga përmbajtja standarde 16: 9, në filmat me ekran të gjerë 21: 9, deri në raportet e pazakonta si 32: 9, madje edhe 1: 1 – pa pasur nevojë të bëjë kompromise në cilësinë e figurës.

Përfundimisht, për shkak se ekranet Mikro LED janë të pakornizuar, nuk ka kufij mes moduleve – edhe kur i shtoni ato. Rezultati është një efekt i shkëlqyeshëm, i mahnitshëm i pafundësisë së efekteve që lejon ekranin të përzihet në mënyrë elegante në çdo mjedis jetese. Mundësitë për dizenjime të mrekullueshme vetëm rriten nga karakteristikat e reja të Modalit të Ambientit. Për më shumë detaje nga QLED 8K dhe linjat Mikro LED të Samsung 2019, ju lutemi vizitoni stendën #15006 në Sallën Qendrore të Konventës së Las Vegas gjatë CES 2019 (8-11 Janar 2019).

Samsung Smart TV do të lançojë iTunes Filma & Seriale dhe do të suportojë AirPlay 2 duke filluar nga pranvera 2019

Samsung Electronics Co., Ltd. njoftoi sot se do të ofrojë iTunes Filma dhe Seriale dhe suport Apple AirPlay 2  në modelet Samsung Smart TV të vitit 2019 duke filluar nga kjo pranverë. Suporti në 2018-n i Samsung Smart TV do të vihet në dispozicion nëpërmjet përditësimit të firmuerëve. Për herë të parë në industri, një aplikacion i ri iTunes Movies & TV Shows do të debutojë vetëm në Samsung Smart TV në më shumë se 100 vende. Suporti AirPlay 2 do të jetë në dispozicion në televizorët Samsung Smart në 190 vende të botës.

Me aplikacionin e ri iTunes Filma & Seriale në Samsung Smart TVs, klientët Samsung mund të përdorin bibliotekën ekzistuese të iTunes dhe të shfletojnë dyqanin e iTunes për të blerë ose marrë me qira një nga qindra mijëra filma dhe episode televizive – duke përfshirë koleksionin më të madhe të 4K Filma HDR. Filmat dhe shfaqjet televizive iTunes do të funksionojnë në mënyrë të përsosur me shërbimet e zgjuara të Samsung, si Universal Guide, New Bixby and Search, për të krijuar një përvojë të qëndrueshme në platformën Samsung.

Me suportin e AirPlay 2, klientët Samsung do të mund të hapin lehtësisht video, foto, muzikë, podkaste e shumëçka tjetër  nga pajisjet e Apple drejtpërdrejt në Samsung Smart TV, duke përfshirë televizorët QLED 4K dhe 8K, televizorët Frame dhe Serif UHD dhe modele HD.

Si udhëheqës global në industrinë e televizorëve për 13 vjet, televizoret Samsung Smart janë zhvilluar në një nga platformat më të mëdha argëtuese të disponueshme në treg.

“Ne jemi krenar të punojmë me liderët e industrisë për të ofruar gamën më të gjerë të shërbimeve të përmbajtjes në platformën tonë të Smart TV”, tha Won-Jin Lee, Zv/President Ekzekutiv, i Biznesit të Won-Jin Lee,në Samsung Electronics. “Sjellja e më shumë kontenti, vlerash dhe funksionimi i platformës tek përdoruesit e Samsung TV dhe ata të Apple nëpërmjet iTunes dhe AirPlay është ideale për të gjithë.”

“Ne shpresojmë që të sjellim përvojën e iTunes dhe AirPlay 2 për më shumë konsumatorë në mbarë botën përmes Samsung Smart TV, kështu që përdoruesit e iPhone, iPad dhe Mac kanë një mundësi më shumë për të shijuar kontentin e tyre të preferuara në ekranin më të madh në shtëpinë e tyre” tha Eddy Cue, nënkryetar i Softuerëve në Internet dhe Shërbimeve në Apple.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale