Rrugëtimi i momenteve më të mira dhe më të vështira të Apple në 2016-n


2016 ka qenë një vit i vështirë për Apple. Kompania e gjeti veten në një betejë ligjore me FBI-në dhe pati rënien e parë të të ardhurave pas një dekade. U përball me kritika kur lançoi iPhone 7 me heqjen e kufjeve 3.5 mm, por edhe kur prezantoi MacBook Pro e ri për portat e hequra.

Megjithatë ekzistojnë disa gjëra për t’u vlerësuar. Suksesi i iPhone SE, Seria e 2 e Apple Watch dhe iOS 10 janë disa prej momenteve më të mira. Le t’i hedhim një sy 2016-tës së Apple.

U prehtë në paqe, porta 3.5 mm e kufjeve

Kur shpërthyen spekulimet se Apple kishte ndërmend të hiqte dorë nga porta 3.5 mm e kufjeve me iPhone e 2016-tës, i gjithë komuniteti i internetit u tremb. A ishin të gjithë të gatshëm të sakrifikonin kufjet e tyre?

iphone-7-lightning-port-100690288-large

Phil Schiller i Apple thoshte se duhet kurajo. Kur iPhone 7 dhe 7 Plus debutuan, askush nuk nxori zë.

Mbase u mësuan me këtë fakt sepse ishin përfshirë një set kufjesh tradicionale së bashku me adapterin përkatës. Kompania akoma nuk ka bërë të ditur sesa iPhone 7 janë shitur, por modeli në ngjyrë të zezë ishte i padisponueshëm pak orë pasi debutoi.

Vonesa e kufjeve wireless AirPods

Me iPhone e parë pa portën e kufjeve tradicionale, erdhi edhe aksesori mbase më i kushtueshëm i Apple për këtë telefon, kufjet Wireless AirPods që kushtonin 159 dollarë.

Pritej të dilnin në shitje në Tetor, siç tha Apple gjatë prezantimit të iPhone në Shtator, por ja që nuk ndodhi kështu.

apple_airpods_review_adam_case_open-100699773-large

Pas shtyrjesh së vazhdueshme Apple filloi të pranonte porositë e para më 13 Dhjetor dhe dërgesat filluan më 19 Dhjetor. Disponueshmëria vijonte të ishte e kufizuar.

Gjenerata e dytë e Apple Watch

Pavarësisht se kufjeve Wireless nuk erdhën në kohën e duhur, i tillë nuk është rasti për Apple Watch.

Kompania prezantoi dy versione me çmime të ndryshme dhe që të dy kishin proçesorë më të shpejtë.

apple-watch-series-2-white-100700257-large

Gjenerata e dytë na impresionoi me GPS-në e integruar, ekranin e shkëlqyeshëm dhe rezistencën ndaj ujit.

Nëse nuk i dëshironi asnjërën prej këtyre, gjenerata e parë është po aq e fuqishme por më pak e kushtueshme. Disa thonë se gjenerata e dytë është ajo që duhej të kishte qenë e para.

Apple vs. FBI

Në Shkurt të 2016-tës Apple u përball me sfidën më të madhe: presioni në rritje i qeverisë Amerikane për të zhbollokuar një iPhone 5C e përdorur nga atentatori i San Bernardinos.

Problemi ishte se nëse FBI-ja vendoste 10 fjalëkalime gabim të dhënash fshiheshin. Kështu ata i kërkuan Apple ta zhbllokonte madje me një vendim gjykate. Apple refuzoi.

Pas javësh të tëra betejë ligjore ku u vendos që qendër të debateve siguria, privatësia, enkriptimi dhe ajo çfarë kompanitë kishin të drejtë tu jepnin autoriteteve nga të dhënat e përdoruesve, mori fund saga.

FBI-ja gjeti një mënyrë tjetër për t’u qasur në iPhone 5C duke tërhequr padinë ndaj Apple.

Shitjet e iPhone filluan të binin

Apple raportoi tre mujorin e parë me rënie që pas 13 vitesh për periudhën Prill-Qershor nxitur nga rënia e shitjeve të iPhone.

Këtë vit kompania pati 215.6 miliardë dollarë të ardhura nga 233.7 miliardë dollarë në 2015-tën. Për krahasim, të ardhurat e Microsoft për 2016 ranë nga 93.6 miliardë dollarë në 2015 në 85.3 miliardë dollarë.

A do të ndryshojnë kursin e ngjarjeve një iPhone 7 Plus me kamer më të mirë dhe një MacBook Pro me butonë funksionalë me prekje? Apple shpreson.

Macbook Pro rigjenerohet

Pas katër vitesh Apple vendosi më në fund të rifreskonte linjën e laptopëve profesionalë MacBook Pro.

Kompania zëvendësoi butonët funksionalë me një ekran OLED me prekje i cili ndryshon komandat sipas përdorimit të kompjuterit dhe aplikacioneve.

macbook_pro_late2016_review-adam_pair_hero2-100693227-large

Touch Bar është lavdëruar por hardueri i modeleve 13 dhe 15 inç është kritikuar. Madje është raportuar rënie e jetëgjatësisë së baterisë por që Apple e adresoi me përditësimin macOS Sierra.

Makina Apple, e cila nuk ekziston

Por mundet mbase në të një të ardhme të afërt. Spekulimet se Apple po punonte në një makinë me sistem vetëdrejtimi filluan në fund të 2015-tës, por këtë vit i mori era të gjithë ato thashetheme.

Përflitej për ndryshim strategjish, por u kuptua plotësisht se Apple nuk ka ndërmend të ndërtoj një makinë nga e para por të ndërtoj një sistem autonom të drejtimit. Në fund të fundit nuk është njëlloj si të prodhosh iPhone.

iPhone SE

Kjo ishte një lëvizje suprizë. Është një prej sukseseve të Apple në 2016-tën i cili vjen për të zëvendësuar modelet e vjetra 4 inç të iPhone prej të cilëve shumë konsumatorë nuk duan të largohen.

iphone-se-100700260-large

iPhone SE erdhi pak kohë pas debutimit të 6S dhe 6S Plus. Çmimi fillestar është 399 dollarë dhe ruan dizajnin plot stil të iPhone 5 me fuqinë, shpejtsinë dhe kamerën e shkëlqyer të iPhone 6S. Madje ka një portë kufjet 3.5 mm.

I dalë në shitje në Mars, iPhone SE kontriboi në uljen e rënies së shitjeve që Apple përjetoi në fillim të vitit dhe pa të rënia do kishte qenë edhe më e madhe.

iOS dhuron Siri-n

ios-10-uber-siri-100700263-mediumKishte ngelur pas rivalëve me asistentin dixhital, kjo mbase nga politikat e ashpra të privatësisë që kufizojnë funksionalitetet e Siri. Por iOS 10 e bëri Siri-n më të hapur duke lejuar integrimin e aplikacioneve nga palë të treta.

 

Konkretisht Siri mund të prenotojë për ju një taksi Uber, mjafton t’ja kërkoni. iOS 10 gjithashtu shndërroi aplikacionin Messages në një platformë.

iPhone 6 me probleme

Që të dy modelet e 2014-s dhe 2015-s , iPhone 6 dhe 6S, patën probleme në 2016-tën. Nga fundi i vitit Apple adresoi disa prej tyre si problemet me baterinë.

Fillimisht kompania tha se problemet ishin vetëm për një grup të vogël të prodhuar përgjatë periudhës Shtator Tetor 2015 por jo.

Dhe si për ta përkeqësuar situatën, sëmundja e prekjes kishte shqetësuar shumë konsumatorë të Apple. Në fillim të vitit kompania adresoi një tjetër problem, “Gabimin 53.”

 

burimi: Pc-World

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale